×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

10 arsyet pse të gjithë duhet të flenë lakuriq...

Premte, 06 Prill 2018 11:23

Që në moshë shumë të re, ne jemi mësuar të flemë me pizhama dhe të mendojmë se lakuriqësia është e papranueshme edhe në gjumë. Por ndihesh kaq mirë  të rrotullohesh në shtrat pa rroba!

 

Lajme të mira: Studimet e fundit, tregojnë se jo vetëm që është e këndshme të flesh lakuriq, por bën mirë edhe për shëndetin tuaj.

 

Këtu janë 10 arsye për të hedhur pizhamat tuaja sonte.

 

10. Gjumë më të mirë

Fjetja zhveshur mundëson lëkurën tuaj të qetësohet dhe ju mbron nga mbinxehja, kështu që gjumi juaj bëhet më i thellë dhe më i freskët.

 

9. Ndiheni më të lumtur dhe të lirë

Nëse nuk jeni mësuar të flini zhveshur, nuk mund ta dini kurrë se cfarë ndjesie e bukur është. Asgjë nuk pengon lëvizjet tuaja.

 

8.Lëkurë më e bukur dhe flokë më të shendtshëm

Gjumi cilësor do t'i mundësojë trupit tuaj të prodhojë melatonin dhe hormonet e rritjes në mënyrë më aktive. Duke flejtur lakuriq do të jetë gjithashtu e dobishme për gjëndrat tuaja  dhjamore, meqë lëkura mund të marrë frymë dhe nuk do të tejnxehet.

 

7. Jeta seksuale më aktive

Çuditërisht, çiftet që flejnë pa rroba kanë më shumë gjasa të bëjnë dashuri spontanisht sesa tifozët e pizhamave.

 

6. Rritja e humbjes së peshës dhe rritjes së muskujve

Hormoni i rritjes (HGH) është përgjegjës për përfitimin e muskujve dhe mund të përfshihet në procesin e djegieve të yndyrës.

 

5. Më pak stres

Duke fjetur lakuriq do ta ndihmojë trupin tuaj të ulë nivelin e saj të kortizolit, hormonin e stresit.

 

4. Marrëdhënie më e mirë me partnerin tuaj

Kontakti “Skin-to-Skin” rrit cclirimin e oksitocinës dhe është e dobishme për çiftet. Nëse ju të dy flini lakuriq, ju formoni një marrëdhënie më sensuale.

 

3. Rritja e besimit tek vetja

Nëse ndiheni konfident të zhveshur, do të ndiheni konfident dhe  të veshur.

 

2. Përmirësimi i qarkullimit të gjakut

Edhe veshja më e rehatshme përkeqëson qarkullimin e gjakut dhe ngushton pjesë të sistemit të enëve të gjakut. Kjo mund të rezultojë në “liqene” venoze dhe venat me variçe.

 

1.Asnjë pagjumësi

Mjekët madje e rekomandojnë gjumin lakuriq tek personat që kanë problem me gjumin.

Modifikuar më Hënë, 16 Prill 2018 11:29
Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...