Tritan Shehu/Shqiperia si Afrika Qendrore: Ministria e Shendetesise aplikon “strategjine” e testimeve, qe OBSh rekomandon per ato vende!

Diel, 01 November 2020 09:59

Nga Tritan Shehu
Shqiperia si Afrika Qendrore: Ministria e Shendetesise aplikon “strategjine” e testimeve, qe OBSh rekomandon per ato vende!
Pra perseritet skema e sigurimit te Vaksines Covid; dhe Komiteti hesht!
Diten e ejte ne Parlament, Ministria deklaroi me mburje strategjine e re te testimit, ate te bazuar mbi “testimet e shpejta serologjike”.
OBSh i rekomandon ato testime te shpejta serologjike si prioritare per vendet e prapambetura, te Afrikes Qendrore, ku mungojne kapacitet per te realizuar testimet PCR masive, me pasoja te renda kjo.
Ato lloj testimesh serologjike, qe aktualisht vazhdojne te kene nje nivel te ulet besueshmerie, arrijne te zbulojne antikorpet kur semundja eshte zhvilluar, pra individi jo vetem eshte renduar, por mund te kete infektuar shume te tjere.
Edhe metodat serologjike normale, per te cilat QSUT nuk po jep asnje rezultat, qe jane te rendesishme per te njohur nivelin e imunizimit te popullesise, aktualisht nuk mund te zevendesojne ato PCR.
Testimi baze sot ne Europe e vendet e tjera ngel ai masiv PCR me objektiv drejt atij PCR te shpejte, e kombinuar kjo me ato imunologjike.
Te deklarosh si strategjike ate cfare OBSh “nga e keqja” u propozon vendeve me te prapambetura, do te thote te pranosh se e ke katandisur vendin e sistemin tone shendetesor ne ato nivele.
E njejta gje ndodhi dhe per sigurimin e Vaksines Covid, per te cilen kjo Qeveri ne ikje eshte bazuar vetem te COVAX, nje organizem ky i shpallur i pa besueshem nga ShBA, i ngritur per te siguruar sasi per deri 20% te popullesive e me hark kohor deri ne fund te 2021, per vendet e prapambetura.
Ndersa edhe Kosova po e blen direkt kete vaksine, njelloj si pjesa tjeter e Europes, neve kjo Qeveri me mburje po na con me shpejtesi ne standartet me te prapambetura te Afrikes.
P.S. Bashkengjitur keni rekomandimin e OBSh drejtuar atyre vendeve per ate test te shpejte, me argumentimin perkates.

Modifikuar më Diel, 01 November 2020 15:28
Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...