Esat Toptani i ri.

Diel, 01 November 2020 17:26

 

Pas shpalljes se pavarsise dhe tradhetise se Enver Hoxhes ndaj Kosoves,kurre ndonjehere trojet shqiptare nuk kane qene me te rrezikuara sesa ne regjimin e sektit te Rilindjes.Trajtimi i vendit si placke tregu per kryetarin e ketij sekti,ka dy arsye madhore.
Se pari,eshte misioni i ngarkuar nga qarqe te ndryshme ne dem te interesave te faktorit shqiptar ne Ballkan dhe te fuqizimit te nje lindje pro-serbe,e cila ka dekada qe levrijne jo vetem ne sallonet diplomatike te Brukselit.Se dyti,duke qene se ky njeri vjen nga kanale te rendesishme ogurzeza te komunizmit,e ka gjene me te thjeshte trajtimin e vendit si placke tregu per sigurimin e ndonje mbeshtetje nderkombetare dhe kete e tregoi si ne raportet me Kosoven,ashtu dhe ne ceshtjen e rendesishme te Marreveshjes se Detit me Greqine.
Nuk duhet harruar ketu gjithashtu ,se misioni i tij dhe i sektit sic eshte shfaktorizimi i Shqiptareve ne rajon,kerkon ne rradhe te pare,ashtu si dhe ati i tij shpirteror,largimin sa me shume te shqiptareve nga Europa,kontinenti meme.Asnje funksionar apo qeveri shqiptare qofshin kto te majte apo te djathte nuk e kane sulmuar Kosoven dhe klasen politike te saj si Edi Rama.
Tezat e presidentit te Republikes duhet te jene nje alarm kombetar.Cdo fjale dhe fjali e tij e hedhur buron jo thjeshte nga personi,por nga institucioni me i larte sic eshte Presidenca.Keshtuqe, sigurisht ka peshen dhe seriozitetin e institucionit.
Marrja peng e Edi Rames nga nje fondacion privat nuk eshte rastesi.Ajo gershetohet me te shkuaren e ketij personi dhe me faktin deri ku arrin tregetia e tij me vendin per pazare financiare.Drama e tij kryesore nuk ka te bej me asgje njerezore apo karriere politike.Drama,karriera,dashuria apo pasioni i tij eshte paraja dhe vetem ajo.Cdo gje tjeter ka qene nje kozmetike sorosiane per nje individ qe u morr nga poshte urave te Parisit me thonje te palare.Nga ajo drame e tij e poshte urave te Parisit,do te lindte njeriu i koncesioneve qe do te jepte gjithcka,absolutisht gjithcka per parane.
Prandaj dhe Kosova u trajtua si koncesion prej tij dhe Shqiperia po si e tille ne Marreveshien e Detit me Greqine.Shqiptaret kane per kryeminister nje Esat Toptan te shekullit XXI

Modifikuar më Hënë, 02 November 2020 10:56
Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...