Tritan Shehu/Deshtimi i testimeve, ne themel te deshtimit te pergjithshem

Hënë, 02 November 2020 15:00

Nga Tritan Shehu


Shqiperia mbas muajsh epidemi, direktivash te OBSh e BE, kerkesave te specialisteve, ngel vendi me numrin dhe llojshmerine e testimeve me te vogel ne Kontinent:
--Per ato PCR, te cilat mbeten te pa zevendesueshme per masat epidemiologjike, diagnostikimin, trajtimin, konfirmim sherimi, etj, dhe qe OBSH i referohet kur kembengul: test, test, test, identifikim, izolim, mjekim.
--Per ato serologjike, te rendesishme per te dhena imunologjike individuale a masive orientuese per sot e te ardhmen.
I gjithe ky deshtim lidhet me veprime apo mos veprime te kesaj Qeverie:
1-Hermetizimin e testimeve PCR ne nje laborator ne IShP nga frika e transparences, qe sot me gjithe QSUT nuk kalon 800 ne dite, duke na kthyer ne "Delen e Zeze" per numrin dhe aksesin e popullesise.
2-Bllokimin e gjate talebanesk te te gjithe kapaciteteve laboratorike ne vend ndaj te gjitha llojeve te testimeve, gje qe krijoi pasoja afat gjate.
3-Mos liberalizimi i te gjitha llojeve te testimeve, perfshi dhe serologjiket nga Kromatografike, qofte dhe si orientuese keto etj.
Ne keto kushte me konseguenca te renda per shendetin e jeten e qytetareve, per ekonomine e kolapsin e sistemit shendetesor, duhet te gjithsesi:
a) Te liberalizohen testimet.
b) Te perdoren te gjitha kapacitetet e vendit per tesimet. Ne BE jane mobilizuar edhe ato veterinarike e farmacite sipas llojeve.
c) Ne baze te te dhenave aktuale duhen realizuar reth 5000 teste PCR ne 24 ore nen metodike gratis, te organizuara ne te gjithe territorin, sa me afer popullesise nga struktura publike apo jo publike te subvencionuara. Mjeku i familjes e pediatri te jene determinues.
d) Te fillojne edhe testimet PCR te shpejta.
e) Testimet serologjike, qe jane orientuese te realizohen kudo.
f) Te perdoren edhe testimet imunologjike te shpejta me material virusal si te dhena orientuese.
Por do te ishte tjeter gabim fatal strategjia qe aludon Ministria keto dite, qe keto dy te fundit te zevendesojne testet PCR. Kjo perqasje aktualisht rekomandohet "nga e keqja" vetem per vendet e prapambetura, pa kapacitete.
Ne jemi ne Europe!

Modifikuar më Hënë, 02 November 2020 15:36
Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...