Kozmetika sorosiane e individit Rama.

Saturday, 07 November 2020 20:01

 

Dihet deklarata e ish kryeministrit Fatos Nano per Edi Ramen,per menyren e marrjes se tij nga Parisi dhe kushtet ne te cilat ishte individi Rama kur Fatos Nano e mori per Minister te Kultures.
Ajo deklarate per thonjte te piste dhe te palare eshte nje deklarate qe flet shume.
Individi Rama ne ate moment kishte dy drama:mikroboten e poshte urave te Parisit dhe dramen financiare.Fatoa Nano e katapulton si anetare kabineti dhe hap pas hapi filloi te zgjidhej drama e dyte,ajo financiare.Per te paren,miqte e rrethit te tij te ngushte thone qe dhe sot eshte e pazgjidhur.
Marrezirat dhe cmendurite qe brenda Shqiperise dhe jashte saj do te etiketoheshin si nje risi formula vjedhjeje te tipit "kthim identitet",do te karakterizonin individin Rama si minister dhe kryetar bashkie.Formulat e vjedhjes do tia linin vendin njera tjetres,nje kanal i infektuar nderkombetar do te marrosej pas potureve,zhgarravinave dhe topave ne kollare te nje individi qe kishte seriozitet dhe rrespekt per shtetin,detyren dhe vendin e tij ne te njejten mase sac e percaktoi Fatos Nano raportin e tij me pastertine.
Do te vinte momenti i rendesishem i zhvillimit tek e majte ne vitin 2005;lidershipi i partise socialiste.Por territori ishte pergatitur.
Nje fondacion privat pertej Atlantikut qe punet,zararet,gjemat dhe fitimet i bente ne Europe apo Azi,do te shfaqte interes per individin Rama.Duhej nje kozmetike e forte dhe e shpejte,duke filluar qe nga jeta private,raportet me njerezit ku do te tradhetohej cdo gje e meparshme dhe do te riniste "prerja e thonjve,poture te reja" dhe arrogancen ekstreme gati gati skizofrenike te komunikimit me cdo qenie njerezore do tia quanin aset.
Pakte do te beheshin paraprakisht dhe kozmetika sorosiane e Edi Rames nuk do te prekte vetem detajet teknike sic eshte raporti me higjenen personale apo familia perfekte.
Drama e madhe do te luhej serisht ne kurriz te Shqiperise dhe faktorit shqiptar ne Ballkan.
Do te nisej nga Kosova,tradhetia ndaj saj ku sic theksoi ish kryeministri Haradinaj ,ky lloj transaksioni u shtonte minimalisht 20 miliarde dollare.
Edhe atehere kur vinte e keqja e madhe komunizmi,tradhetia e pare ndaj Kosoves u be.
Praktikisht,fondacioni privat pertej Atlantikut kishte blere nje shtet te tere ne funksion te tij,ku nepermjet individit Rama do te luhej nje drame e madhe ne kurriz te Shqiperise dhe shqipetareve:varferim,kanabizim,shpopullim.
Kozmetika sorosiane e kryeministrit Rama,ne aspektin politik dhe ate diplomatik konsistonte ne shkaterrimin total te cdk arritje te faktorit shqipetare ne Ballkan e cila kulmoi me pavaresine e Kosoves.Por ishte gjetur njeriu i duhur, per transaksionin e duhur.Serbia shfaqte durim,boll te cmontonte hap pas hapi cdo gje qe ishte arritur ne Kosove.
Drama e Kosoves do te luhej serisht ne skenen nderkombetare me nje tradheti te forte diabolike dhe perverse per interesat e vendit.Por do te punoje njekohesisht dhe brenda Shqiperise.
Ne menyre krejt te cuditshme,fondacioni privat do te merrej me Reformen ne Drejtesi te nje shteti sovran.Kozmetika sorosiane e individit Rama,kerkonte kthimin e te gjithe individeve me pikepamje te ashpra komuniste (ne Shqiperi dhe per vet trashegimine e saj ky eshte percaktimin real i ekstremit te majte) ne sistemin e drejtesise.
Nen petkun e luftes kunder korrupsionit establishmenti sorosian do te perjashtonte cdo lloj individi me pikepamje te djathta nga sistemi nepermjet nje procesi vetingu tejet te korruptuar dhe aspak transparent,nje proces qe e refuzoi dhe Maqedonia e Veriut.
Kozmetika sorosiane e individit Rama e mbeshteti cdo kaprico dhe teke financiare te njeriut qe e kishte drame parane,por ne kembim te kerkesave te vecanta qe nje establishment sot kerkon ta zbrazi kete vend,nuk e dime se per cfare qellimi.
Reforma ne Drejtesi la vendin pa Gjykate te Larte dhe pa Gjykate Kushtetuese dhe ceshtja e Kosoves u var ne fije te perit.Por kozmetika sorosiane i kishte shume te qarta qellimet dhe koncesioni me individins Rama deri tani ka dal me sukses.
Ceshtja eshte vendimi i "arbitrazhit" kur 10 milione shqiptare do te kerkojne anullimin e kontrates koncensionare mes individit Rama dhe George Soros.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...