Berat Buzhala: Çfarë gjykate e Kosovës është kjo?

Hënë, 09 November 2020 17:39

 

Nga Berat Buzhala-
A mund të jetë prokuror i Kosovës ai prokuror që kur flet për luften e Kosovës, forcat serbe në Kosovë i trajton si forca normale ndërluftuese?

A mund të jetë prokuror i Kosovës ai prokuror që masakrat e Prekazit dhe të Reçakut i konsideron vetëm si sulme të forcave serbe? E që pastaj për ta korruptuar një pjesë të publikut në Kosoves kohe pas kohe i permend edhe vrasjet e “antareve dhe simpatizanteve te LDK’se”.
Per momentin prokuroria në Hagë eshte shumë me shume prokurori e Serbise se sa prokurori e pavarur nderkombetare, kurse nuk eshte as per se afermi prokurori e Kosoves. Se eshte keshtu dhe se do te jete keshtu do ta shohim ne rruge e siper. Do te bindemi kur do te na shfaqen vetem si X’a ose si Y’na te gjithe ata deshmitare te pergatitur dhe te trajnuar nga mjeshtri i propagandes Drecun.
Ky institucion kishte nisur si krejt dicka tjeter dhe perfundoi si komplet dicka tjeter. Perfundoi si nje lloj Frankenshtajni i drejtesise, qe ironikisht i koordinon veprimet veç me opresorin tone, ne kete rast Serbine, qe sigurisht, kunder nesh kane me shume fakte. Kunder secilit prej nesh. Serbia ka fakte kunder 2 milionë banorëve të Kosovës.
Nuk eshte gjykatë e jona ajo qe ne sallat e saj i ka injoruar te gjitha simbolet e Kosoves. Ajo thjesht dhe vetem e ka marre mandatin ketu tek ne dhe eshte zhvendosur dikund tjeter.
Ideja finale e ketij procesi eshte qe Shtabi i Pergjithshem i UCK’se te gjendet fajtor per krime te luftes qe ne fund fare te kontestohet edhe nderhyrja e NATO’se ne Kosove. Nese Shtabi i Pergjithshem ka kryer krime te luftes, nese ai shtab ka kryer krime te luftes mu ne kohen kur NATO po e bombardonte Serbine, atehere cfare nderhyrje paska qene kjo e NATO’se, e cila kishte ardhur saktesisht si rrjedhoje e luftes.
JO NË EMRIN TONË.

Modifikuar më Tuesday, 10 November 2020 08:50
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...