100 maskat e PS: cilës PS t’i besojmë?!

Tuesday, 17 November 2020 15:29

 

Nga Jonila Godole.

Partisë Socialiste, që miratoi pak javë më parë, rezolutën e antisemitizmit që sipas Ruçit, është përgjegjësi para qytetërimit për të gjitha kombet që aspirojnë demokracinë, pluralizmin” - apo Partisë Socialiste që këtej bën gjasme ligje për hapje dosjesh dhe andej ngre kartonët për mbyllje dhe censurë të veprimtarisë studimore të një institucioni publik për zbardhjen e krimeve të komunizmit?!

Partisë Socialiste, që një çmim ndërkombëtar për “Shtëpinë me gjethe” e përvetëson si kontributin e vet në fushën e përkujtimit të krimeve të komunizmit, ndërkohë që lë të rrënohen vendet e mirëfillta të vuajtjes dhe krimit si Spaçi, Tepelena, Qaf’ Bari ose i përdor si dekor për fjalimet propaganduese para trupës ndërkombëtare - apo Partisë Socialiste, që flet në Parlament përmes përfaqësuesve të saj më të lartë për balliste e legalistë “të lodhur” dhe për komunistë në anën e duhur të historisë?!
Partisë Socialiste, që jep viston për ndërtimin e çdo monumenti për cilindo shtet a shoqatë dhe hesht për nderimin e viktimave të diktaturës së ish-Partisë mëmë - apo Partisë Socialiste që e përdor kauzën e ish-të përndjekurve politikë, madje edhe ata vetë sa herë i lypsen, ndërkohe që lejon (apo promovon) enveristët të ndotin hapësirën publike me portrete të dishepullit të tyre, që mbrohen me ushtarë e policë, ndërsa marshojnë në tapetin e kuq?!
17 nëntor 2020: Enveristë, veteranë, politikanë, gardistë, bashkohuni!

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...