Nga Fahri Balliu/Te mbrosh lekuren diten e vdekjes se tjetrit.

Diel, 13 December 2020 19:42

 

Ne te gjjithe historine njerzore, ne cdo rrefenje tregim apo ngjarje historike apo private kur kemi nje mort kur kemi nje vdekje te “Tjetrit” , me te cilin ty te lidhin fije morale , zyrtare , shoqerore , nuk flitet kurre per vete, duhet te jesh narcist ose fajtor vetem atehere flitet per veten .
Edi Rama ne nje akt teatral hipokrizie me besimin se oratoria e tij skizofrenike do te preki te paditurit beri shkeljen fatale te ketij kodi ,dhe fliste per veten fliste per qeverisjen e tij.
Duke mbajtur pas vetes portretin e Ismail Qemalit ne pozicion mizaskenik ngjashmerie dhe duke u perqallur me tekstin e shkruar ne promter.
Ky njeri donte te bente te pamunduren te shkepuste ngjarjen e vrasjes te Klodian Rashes nga instikti i tij dhunues qe ka frymezuar policine dhe aparatin shteteror nga dita e pare ne zyren e kryeministrit e deri sot .
Vrasesi real i Klodian Rashes eshtre vete Edi Rama , sib gjenerator i urrejtjes qe ai ka per njerzit dhe narcizmit te vet duke shpresuar se eshte me i bukuri i zvarranikeve qe vjedhin dhe perdalin shoqerine ku jetojne .
Vrasja e Klodian Rashes nuk ndodhi dje pardje ndodhi ate dite kur ,ti Edi Rama e perdorje fjalen burg per popullin me shume se fjalen buke qe perdorin te varfrit ,ti erdhe me kercenimin burg dhe ngrite stuhine dhe tornadon e gjobave qe do ta conin policine ketu.
A nuk ishte ti qe solle ministrin e droges qe shperthente ne urrejtje dhe arrestime per gabime estetike ne qarkullim dhe humbte shokun e vet te ngushte ne nje vrasje mafjoze qe ti se hetove kurre?
Klodian Rasha u vra diten qe ti , Edi Rama, solle kriminelet me mandat deputeti mbushe administren me delinkuente gjygjesh e me jete soj sorrollopi.
A nuk ishte ti qe i bere keto?
A nuk je ti ai njeri qe mblodhe kombetaren e kriminelve te Shqiperise per te mbledhur vota,qe te fshihej deshtimi i nje drejtimi ekonomik mizerabel .
Vrasja e Klodian Rashes fillon tek delikti yt fenomenal dhe themelor i blerjes te Partise Socialiste me leje ndertimi dhe i mbajtjes ne terror te Partise Socialiste dhe te Shqiperise nen dhunen financiare te oligarkve.
Ti cove ne burg qindra protestues nga te gjithe rrethet dhe ke mbi 300 padi per qytetaret e Unazes .Ti i helmove me gaz ata te Bregut te Lumit deri sa vajte te paradhoma e krimit te fundit rrahja e adoleshentit dhe nxjerrja e asaj historije ne sy te opinionit me farsen e shpifjeve per te emen aktore .
Ti nuk ke instikte shterore , ti s’ mund ta kuptosh kurre qe kur ty te shohin ne dashuri te frymezuar me figurat e oligarkise financiare te gjitha urdherat poshte fillojne e dalin antiligjore. Ti, antikomunisti i Ramizit dhe i Teuta Hoxhes ke ne 63 %te nyjeve kryesore te administrates gjindjen e zeze te sigurimit te shtetit te konvertuar ne Rilidje te mallengjyer pas vesit te shokut Enver.
A nuk e ke ti listen ne dore te emrave ne polici qe kane qene oficere dhe veprimtar te sigurimit te shtetit dhe qe opozita ta ka denoncuar publikisht .
Po ku do shkoj polici kur figurat kryesore te saj jane te lidhur me boten e vjeter te sigurimit qe ishte oficina e vdekjes se njeriut.
Ti mund te perdoresh praglotet dhe fundqarjet.Mos ishte ky mort do te thuheshin dhe shume gjera te tjera per ty por ne respekt te tij spo e e hapim sot arkivin e Sodomes dhe Gomorres.
Ty te dhimbset vetem lekura jote e cila eshte sot nje tarkac ose torbe e mbushur me Euro e Dollare qe bashke me ngazellimin “Harpagonian” te ka shtruar pyetjen me destabilizuese per ty:”Si do ti mbrosh keto para qe vodhe”.
Dhe kapakun fjalimit tend ogurzi ja vure kur dorheqjen e Sander Leshterikut, ketij sherbestari te droges dhe korrupsionit me te madh tendit ,u perpoqe ti japesh rendesi po c’rendesin ka kjo kur populli eshte nder lot e britma.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Politikë

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Policia e Kosovës ka thënë se të mërkurën është lënduar një zyrtar policor në veri, si pasojë e sulmeve me mjete të forta. Sipas komunikatës, protestat e serbëve lokalë në komunat...

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Politikë

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Me qëllim promovimin e shëndetit të mirë, SIGAL UNIQA Group Austria, kompania më e madhe e sigurimeve në rajon, nën idenë e gjigandit austriak të financave dhe sigurimeve “UNIQA...

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...