Media e madhe amerikane: DASH e pranon, vendimi për Berishën u bazua mbi raporte OJF-sh

Tuesday, 21 December 2021 13:11

 

Portali i madh konservator, Free Beacon, me qendër në Uashington, ka publikuar një intervistë me kongresmenin republikan, Lee Zeldin, që thekson se sanksionet për Sali Berishën ishin një hakmarrje për mbështetjen e tij ndaj republikanëve dhe ish-presidentëve Bush.

Më tej ai thekson se sanksionet janë një hakmarrje e miliarderit George Soros, një donator i madh i Partisë Demokratike në SHBA, pasi Sali Berisha është një kritik i zëshëm i tij.

Edhe pse prej muajsh po kërkon transparencë për vendimin, duke kërkuar fakte dhe prova, kongresmeni Lee Zeldin thotë se sjellja e DASH është e dyshimtë.

Ai shton se pavarësisht kërkesave zyrtare, DASH po pengon transparencën dhe punën e Kongresit, që e ka për detyrim të kontrollojë degën ekzekutive.

Por edhe vetë portali Free Beacon thotë se ka kërkuar nga DASH informacione për vendimin e marrë për Sali Berishës. Edhe në këtë rast, DASH ka zgjedhur të heshtë.

Jo vetëm kaq, por një zëdhënës i DASH ka deklaruar se vendimi për Berishën është marrë bazuar te raportet e Organizatave Jofitimprurëse.

“Zyrtari i Departamentit të Shtetit citoi raporte nga OJF-të lokale, rajonale dhe ndërkombëtare se Berisha përdori pozicionin e tij drejtues për të pasuruar familjen dhe miqtë e tij,” shkruan Free Beacon.

Më tej, portali shkruan se Sali Berisha pretendon se OJF-të ku mbështetet DASH janë pjesë e një rrjeti të gjerë filantropik të Soros, që bëjnë punën politike të miliarderit.

Kujtojmë se gazetari i njohur amerikan, Matt Palumbo ka shkruar se raportimet e OJF-ve vijnë nga ish-partnerja e Edi Ramës, Dalina Fico

Modifikuar më E mërkurë, 22 December 2021 12:15
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Politikë

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Policia e Kosovës ka thënë se të mërkurën është lënduar një zyrtar policor në veri, si pasojë e sulmeve me mjete të forta. Sipas komunikatës, protestat e serbëve lokalë në komunat...

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Politikë

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Me qëllim promovimin e shëndetit të mirë, SIGAL UNIQA Group Austria, kompania më e madhe e sigurimeve në rajon, nën idenë e gjigandit austriak të financave dhe sigurimeve “UNIQA...

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...