Kryeministri që i mbushi poturet nga frika e popullit

Premte, 06 Prill 2018 14:58

Zëmërimi i popullit po përshkallzohet. Pas revoltës në “Rrugën e Kombit”, u ngritën naftëtarët e Fierit dhe pushtuan fabrikat. Biznesi i vogël shpalli në mënyrë përëaprake një greve disa orëshe që mbylli dyqanet duke kundërshtuar taksat. Populli opozitarë bllokoj të gjitha arteriet e rrugve të Shqipërisë. Eshtë një shtet pa shtet. Sa më shumë shtohet urrejtja e popullit kundër qeverisë, Edvin Rama lanë e thanë poturet. Asnjëherë Tirana nuk ka parë një terror policorë të tillë, si ditën kur në Gjykatën e Tiranës po merrnin masën e sigurimit 23 protestuesit e arrestuar nga regjimi neokomunist i Edvin Ramës , për pjesmarrje në protestën e “Rrugës së Kombit”, duke kundërshtuar taksën e vendosur nga qeveria për të vjedhur popullin në bashkpunim  me oligarkët e sajë në pushtet. Nuk do të përshkruaj për natyrën e kësaj takse të pa drejtë dhe kriminale,  kriminale për faktin se thellon varfërinë e tejskajshme të Shqipërisë veri-lindore në përgjithsi, mbase këtë temë e kan trajtuar dhjetra përfaqsues të grupeve të interesit në Shqipëri. Atë ditë Tirana ishte në terror policorë, se një Kryeministër i pa ligjëshëm, që kishte ardhur në pushtet me vota të vjedhura, e kishte kapur një frikë e tmerrshme nga populli dhe i kishte mbushur poturet si Haxhi Qamili kur po e afronin tek trekëmbëshi për t’a ekzekutuar. Për tre ditë me rradhë , ditë e natë,  populli i Tiranësnë në përgjithsi u bë njësh me banorët e Qarkut të Kukësit që kërkonin lirimin e protestuesve që ishin arrestuar në mënyrë të paligjshme me urdhërin e Edvin Ramës dhe mbaheshin në qelitë e Komisariateve të Policisë së Tiranës. Edvin Rama u struk në strofullën e tijë të qelbur në Kryeministri,  që i vjen era hale e shurrë breshkash. E blindoj Tiranën dhe Kukësin me polici, me njerëz hallexhi, që e mbajnë atë uniform nga halli për të ushqyer familjet me një copë bukë, por jo se me dëshirë po bënin “manikinin”në rrugët e Tiranës. -I pa besi , nuk ka besë, -thot një fjalë e urtë e popullit. Përndryshe Edvin Rama do të ishte ulur me malsorët e Kukësit aty në shesh të burrave dhe të kishte biseduar për hallet e tyre, pa droje se mundet të ndodhte ndonjë incident. Malsorët e Kukësit dhe në përgjithsi, të Hasit, Malsisë Gjakovës dhe Kosovës, kan tri vyrtyte që i kan të trashëgura dhe krenohën,  i ruajn si gjënë më të shejtë;kan besë, nderë e burrëri, që Edvin Rama nuk ja u ka dëgjuar zërin. Duhët që të ishte ulur me ata njerëz të mirë dhe me vyrtyte dhe jo të ishte fshehur si mi i gjirizeve të bregut të Lanës. Edvin Rama, për të friksuar dhe terrorizuar popullin edhe pasi premtoj se nuk do të kishte arrestime, duke mashtruar sapo të shpërndahej protesta, atë natë u dha urdhër policisë dhe prokurorisë të kapur, që natën të hynin në shtëpijat e kuksianve dhe të bënin arrstime duke tmerruar gratë  dhe fëmijë të vegjël në kundërshtim flagrant me ligjin. Ata u arrestuan natën, por përse vallë gjithë kjo ngutje. Kuksianët nuk ishin fshehur. Ata kishin shprehur një urrejtje për një padrejtësi që u ishte bërë, një poshtërsi që u ishte bërë nga Edvin Rama. Po i sëmuri psiqik i “Rilindjës”i kishtë bërë hesapet gabim. Ai kishte menduar se tani më në këto 5-6 vite të një qeversje të mbrapsht dhe antikombëtare, i kishtë përzënë lumjanët nga Luma dhe kishin mbetur vetëm plaka dhe pleq në shtëpijat. Dhe me të vertetë fshatrat e tërë kan mbetur pa njerëz, duke i ikur mizerjes dhe varfërisë. Atë që nuk e kan bërë dot pushtuesit sërb, nuk e bëri dot Akademia e Shkencave të Sërbisë, nuk e bëri dot Çubrollovici, Vlladan Gjergjevici, Haxhihasanovisçi, Cvijiçi, Millosheviçi etj, po e realizon një monstër bolshevike si Edvin Rama. Po është vet toka që nuk e duron pushtuesin dhe padrejtësinë. Dhe Luma lindë dhe lindë djem. Ishin djemt e sajë me qindra prej tyre, që vrapuan nga Londra, Parisi, Berlini, Athina, Brukseli, Amerika, që u gjëndën atë ditë pranë vllezërve të tyre.  Nuk e kishte dëgjuar Edvin Rama atë këngën se, ”\djemt e Lumës, hiq s’kan dert, \se ka një luftë e bëjnë vjet për vjet/se unë s’jam sërbi\po unë jam Luma \që t’a mbushi shpinën plot me plumba\. Eshtë Luma e Islam Spahisë, Muharrem Bajraktarit, Ramadan Zazkocit, Mahmut Dacit, është Luma e Havzi Nelës e qindra bijve të sajë që e ka larë atë tokë të bëgatë, pëllambë e gjak. Edvin Rama tregoj fytyrën e tijë të zezë si njeri i pa besë dhe pasardhës i Babajt të tijë gjenetik Enver Hoxhës. Të ishte njeri dhe jo i rrjedhur nga koka siç është në të vertetë, përpara kuksianve do të ulte kokën duke kërkuar falje. Duhej të kërkonte falje për varjën e në litarë të poetit të vargjeve të lirisë, të kërkonte falje për Havzi Nelën që Babaj i tijë Kristaqi, një rusofil dhe bashkpuntor i Enver Hoxhës dhe Ramiz Alisë, vari në litarë birin e Lumës. Dhe Luma ka hak për të marrë. Luma nuk i harron bijt e sajë që lindën dhe vdiçën në një kohë që ata dalluan dhe nuk e pranuan komunizmin. Dhe komunizmi kjo lubi e lemerishme, ka vrarë bijtë më të mirë të Lumës dhe Shqipërisë. Luma u ngre këngë, që të mbetën heronjt e pavdekshëm. Kurë e dëgjon Edvin Ramën duke deklaruar “se jam shqiptarë”edhe zorrët në bark të përzihën,  duke pyetur vetën, po vallë unë çfar jam në të vertetë, kurë Edvin Rama na qënka shqiptarë?A thua vallë kështu duhet që të jenë shqiptarët?Se shqiptari nuk e bën këtë pabesi kundër popullit të vet. Duke zbatuar urdhërat e Vuçiçit të Sërbisë, për të futur përçarjën ndërmjet popullit shqiptarë, kjo është trathëtia më e lartë, duke e ndarë dhe përçarë popullin shqiptarë. Me një llogaritje të thjeshtë, por si është e mundur se edhe qeveria e Kosovës ju kundërvu vendimit të padrejtë të Edvin Ramës për të vendosur traun e ndarjës dhe përçarjës ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë?Edhe një analfabet mundet që të bëjë një llogaritje të thjeshtë se kosovarët do t’a braktisin turizmin shqiptar dhe tregëtinë me Shqipërinë,  se thonë në jugun e Shqipërisë , ”për inatë të sime vjerhrrë, vete fle me millonanë”.  Kërkesa ka rënë në vesh të shurdhër. Se hajdutëria dhe poshtërsia nuk munden që të kalojnë.  Vallë a mundet që të ketë moral një kryeministër që të qëndrojë në karrike, kurë populli i revoltuar i Qarkut të Kukësit kërkon që të ndahet nga shteti shqiptarë dhe të bashkohet me Kosovën, në shenjë revolte për këtë qeverisje të mbrapsht dhe antikombëtare?Po sa qindra Ha. tokë ka përmbytur H\C i Ferzës, pronë e këtyre banorve të mirë dhe fisnik dhe Edvin Rama sa prej tyre ka dënuar me burg “për vjedhje të energjisë elektrike?Kan qenë tokat më të begata të Bregut të Drinit në të gjithë Shqipërinë. Shteti I vjedh qytetarët e tijë dhe Edvin Rama “bën shetet”. Edhe varret e njerzve të tyre i kan atje në fundin e liqenit se u dëbuan me forcë nga toka e tyre nga regjimi komunist i Enver Hoxhës. Dhe tani përsëri gjithë ky mëllef kundër banorve të Qarkut të Kukësit. Kulmi i hipokrizisë ishte kur breshka e “Rilindjës”e nxori kokën nga koraca dhe gjoja po bënte bashkbisedim me “banorët e Kukësit”. Ata ishin një tufë mercenarësh të manipuluar nga Prefektura e Kukësit që njëri prej tyre deklaronte se “Kukësi ka votuar për Edvin Ramën”. I sëmuri psiqik i “Rilindjes”duhet të kuptojë se pa i liruar nga burgu ata djem që  protestuan në “Rrugën e Kombit”, për të zezën e vet e ka. Përsëri ka për t’i mbushur poturet si Haxhi Qamili, poture që ben erë qelb,  erë trathëti kombëtare.

Modifikuar më Tuesday, 10 Prill 2018 13:37
Login to post comments

Lajmet e fundit

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

Sport

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

  Mbrëmja e Dyseldorfit është një takim me historinë për Shqipërinë, që sot mund të kalojë kufijtë e vetvetes me një kualifikim të mundshëm për në fazën me eliminim direkt të...

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

Sport

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

      Shqipëria luan këtë të hënën ndoshta ndeshjen më të rëndësishme të historisë së saj. Kuqezinjtë përballen në Euro 2024 në sfidën e tretë në grup me Spanjën e kualifikuar, duke...

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Sport

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Ky është Europian rekordesh për shqiptarët.   Kur ishte menduar se si zakonisht, rekordin për konsumin e birrave do e shënonin anglezët apo skocezët, panorama ka ndryshuar.     Sipas gazetës gjermane, Waltroper Zeitung, kampionët...