Berlini zyrtar pozicionohet publikisht pro Maqedonisë së Veriut, injorohet Shqipëria

Premte, 02 October 2020 10:34

 

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, gjatë një video konference për mediat me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka deklaruar se një nga prioritet e presidencës së BE e cila do të merret së shpejti nga vendi i tij është hapjen e negociatave të anëtarësimit, për Maqedoninë e Veriut.

“Synimi ynë i deklaruar mbetet zhvillimi i konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut gjatë presidencës gjermane të BE-së që përbën hapin tjetër logjik në pranimin e vendit në BE, ka deklaruar Maas.

Ky qëndrimi tregon se Gjermania tashmë është e vendosur për ecjen përpara drejt anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut, e cila u penalizua një vit më parë për shkak të Shqipërisë së Edi Ramës.

Është hera e parë që Berlini zyrtar e veçon hapur dhe kaq publikisht Maqedoninë e Veriut nga Shqipëria, për sa i përket procesit të hapjes së negociatave.
Duket se fqinji ynë, i cili ka qenë “paketë” me ne në këtë proces, nuk do të penalizohet më për hir të papërgjegjshmërisë së qeverisë Rama për plotësimin e kushteve nga BE dhe Bundestagu gjerman.

Ky reflektim dhe qëndrim i ftohtë i gjermanëve u duk edhe gjatë vizitës së kryeministrit Rama në Berlin, ku nuk u prit nga asnjë zyrtar i lartë.

Në një shkrim të medias shtetërore gjermane DË, thuhej se lojërat që po bën Edi Rama me Reformën Zgjedhore dhe këmbëngulja e tij për të kaluar një ligj që penalizon mediat e lira, e kanë rreshtuar Gjermaninë mes vendeve skeptike, nga një aleat i madh i Shqipërisë për integrimin drejt BE-së në.

Ndërkohë ditët e fundit ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë Gent Cakaj ishte në një vizitë zyrtare në Berlin dhe nuk morri një konfirmim të tillë si homologu i Maqedonisë Osmani.

Modifikuar më Premte, 02 October 2020 10:35
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...