Financimet ruse, Balliu: Veproi për interesa personale, Basha mbajti në pushtet qeverinë e kartelit të Sinaloas

Saturday, 17 September 2022 09:22

 

Shefi i Organizimit në Partinë Demokratike, Klevis Balliu, komentoi në emisionin 'Çim Peka Live' në Syri Tv skandalin 'Basha' me paratë ruse dhe seriozitetin e diplomatëve të huaj në Tiranë.

Klevis Balliu deklaroi se kemi të bëjmë me veprime për llogari personale të Lulzim Bashës dhe s’ka lidhje asnjë anëtar i PD-së me financimet ruse.

 
 
Kjo aferë, nëse do ishte në lidhje me rusët, do ishte krim kombëtar. Nëse janë financuar individë të caktuar për të shpalosur politikat ruse, nuk bëhet fjalë vetëm për një aferë korruptive, por ky është krim kombëtar.
 Janë këto elementë që sot kanë mbajtur në pushtet qeverinë e kartelit të Sinaloas. Në kryeministri hyn karteli i Sinaloas."-tha Balliu.
Shefi i organizimit në PD, tha se sa i përket influencës ruse në Shqipëri, ajo duket qartë tek nisma e Ballkanit të Hapur dhe tek Edi Rama i cili përqafohet me Vuçiçin.

E qartë, influenca ruse është zhvilluar në Shqipëri. Kemi Ballkanin e Hapur, ndryshimin e kufijve, tentativat për të. Rama që përqafohet me Vuçiçin dhe hedh nëpër gjyqe kryeministrat dhe lidershipin e Kosovës.”-tha Balliu.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...