PS dhe Turqia lobuan bashkë! Qeveria turke dhe banka që po hetohet në SHBA financuan mbi 1 mln $

Tuesday, 27 September 2022 11:05

 

Zbardhen të tjera detaje nga kontratat e lobimit të PS.

Në Çim Peka Live, kryeredaktori i Syri Tv, Romir Saraçi zbuloi një kontratë lobimi të përbashkët të PS-së dhe Turqisë, në SHBA.

Ajo që bie në sy është se 750 mijë dollarë për lobim janë paguar nga qeveria e Turqisë, dhe 350 mijë nga 'HalkBank' e cila po hetohet në SHBA për transaksione të dyshimta dhe thyerje të embargos me Iranin.

Kjo kontratë ngre mjaft dyshime, që nga lobimi i çuditshëm i përbashkët PS-Turqi në Uashington e deri te burimi i financimeve prej më shumë se 1 milion dollarë.

Romir Saraçi: Një pikë tjetër në këtë kontratë është që, çështjet e Shqipërisë janë të bashkërenduara nga lobistët me ato të Turqisë. Lobistët, vetë Brian Ballard kur ka brë lobim te senatorët, ka bërë lobim të përbashkët për Shqipërinë dhe Turqinë njëkohësisht. Këto lobime ndodhin kur ka interesa të përbashkëta. Në rastin konkret ka interesa të përbashkëta të PS dhe Turqisë. Kush janë këto interesa që është lobuar në një? Është lobuar te senatori Marco Rubio dhe te të tjerë. Një tjetër pikëpyetje lidhet me pagesat. Pagesat që janë bërë nga PS për konktratën e Endri Fugës që është 140 mijë dollarë, kemi edhe dy pagesa të tjera nga Turqia që është 750 mijë dollarë që është firmosur nga asmbasadori i Turqisë në SHBA dhe një kontratë tjetër që është nga Halkbank që po hetohet në SHBA për transaksione të dyshimta dhe për thyerjen e embargos me Iranin. Është një bankë goxha e dyshuar. Duke parë që kemi lobim të njëjtë edhe për PS edhe për Turqinë, mund të ngrihen dyshime që, a kanë lidhje këto pagesat e Halkbank për këtë lobim? Mund të jetë 'Halkbank' që ka bërë pagesën për të lobuar për PS, por këto janë dyshime, i takon PS ose autoriteteve të zbardhin si qëndron e vërteta.

Modifikuar më E Enjte, 29 September 2022 09:40
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...