Meta-Ramës: Tërhiqu nga amnistia! Nisma u urdhërua nga bota e krimit

Premte, 30 September 2022 12:32
 

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, në një konferencë për mediat i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të tërhiqet nga amnistia fiskale.

Sipas Metës ky është një projektligj i urdhëruar nga bota e krimit.

 
 
 

“Mos të provokojë më dhe mos të dëmtojë, vonojë dhe minojë më tej procesin e integrimit europian të Shqipërisë, Pra për t’u tërhequr menjëherë nga ligji për amnistinë. Me urdhër të qartë është bërë për të përfituar nga bota e krimit, që të pushtojë ekonominë vendase apo tregun financiar për të kriminalizuar ekonominë, shoqërinë dhe institucionet tona.

 
 
 

Do të goditej dhe do të dëmtohej biznesi i ndershëm, që do të falimentonte dhe iniciativa e lirë vendase. Do të inkurajoheshin dhe do të largoheshin nga vendi dhe at pak investitorë të huaj seriozë. Do të kriminalizohej shoqëria për llogari të eksponentëve kriminalë. Do të inkurajohej perceptimi i gabuar dhe i rrezikshëm se çdo veprimtari kriminale, duke amnistuar rritjen e kriminaliteti të rrugës dhe më shumë shqiptarë drejt burgjeve”, tha Meta.

 
 

Meta tha se qeveria duhet t’i japë prioritet punës së ndershme dhe jo krimit.

“Shqipëria, falë kësaj qeverie dhe mungesës se vullnetit të saj për të luftuar krimin, është kthyer në bazë operacionale për aktivitet kriminale anembanë botës. Kështu do të dëmtohet bahhkëpunimi me partnerët dhe do të dëmtohet procesi i nisje së negociatave me BE dhe do të cenohej imazh i të gjithë shqiptarëve të ndershëm. Mbështes të gjitha shqetësimet e argumentuara që ngrenë alarmin mbi nismën e qeverisë. Shqetësime që janë shprehur qartë dhe nga përfaqësues të vendeve partnere në luftën kundër krimit të organizuar si SHBA dhe Britania. Shpërfillja e qeverisë ndaj këtyre shqetësimeve është e papranueshme”, tha ai.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...