Fitoi në shtëpinë e Sorosit: Votuesit janë lodhur nga sundimi i një partie

Hënë, 21 November 2022 12:58

 

Kongresmeni republikan i sapozgjedhur, Mike Lawler, ka arritur një fitore spektakolare në zgjedhjet e mes-mandatit në SHBA.

Ai fitoi në një zonë shumë të vështirë në Nju Jork. Lawler arriti një fitore në një zonë demokratësh, duke mundur kongresmenin Sean Patrick Maloney.

 

Ky i fundit është edhe kryetar i Partisë Demokratike për rajonin e Nju Jorkut. Ai nuk kishte humbur zgjedhjet që nga viti 2013.

I pyetur nga Fox News, Lawler tha se fitoi për shkak se votuesit ishin lodhur nga sundimi i një partie.

“Fushata ime u fokusua kryesisht te inflacioni, krimi, edukimi dhe ato çështje që shqetësojnë vërtet votuesit”.

“Ky është një rajon ku Joe Biden pati fituar me 10 pikë diferencë. Është shtëpia e Bill dhe Hillary Clinton, si dhe shtëpia e George Soros. Nuk është aspak një zonë republikane, por njerëzit në Nju Jork janë të lodhur me sundimin e një partie,” tha ai.

Soros njihet si mega-donatori i të majtës. Gjatë këtyre zgjedhjeve, ai ishte donatori më i madh, duke dhuruar më shumë se 190 milionë dollarë për të majtën.

Modifikuar më Tuesday, 22 November 2022 14:01
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...