Përmbytja e Shkodrës, Berisha akuzon Ramën me Ballukun: Ndërprenë prodhimin e energjisë, që të justifikonin blerjen!

Hënë, 21 November 2022 15:10

 

Në konferencën për shtyp që Kryetari i PD-së, Sali Berisha, dha sot nga Shkodra e përmbytur, akuzoi Kryeministrin Rama dhe ministren e Energjitikës, Balluku, për akt kriminal.

“Çfarë bënë këta, zotërinj?! - theksoi ai duke iu referuar të dyve. – Këtyre u duhet të vidhnin me blerje, të vidhnin! Ndaj dhe gjoja po kursejmë energji. E vërteta është që kanë shkarkuar, pa prodhim energjie, kanë ndërprerë prodhimin e energjisë. Kanë ndërprerë prodhimin e energjisë! Sepse duhet të justifikonin blerjen e energjisë.
Ku është tjetër akti kriminal? I mirëfilltë kriminal i qeverisë?!


Ka një ligj që detyron autoritetet e KESH, të Ministrisë të informojë në kohë autoritet vendore për vendimet që merren me kaskadën. Çfarë kanë bërë këta, Rama me Ballukun?! Mbrëmë afër mesnate, kanë hapur fshehtas, tunelin e Komanit përveç portave, kanë bërë shkarkime mijëra mijëra metër kub në Vaun e Dejës, nuk kanë njoftuar për asgjë bashkinë, kanë hapur portën e Zadejës dhe kanë shkarkuar dymijë metër kub në sekondë nga porta anësore e Vaut të Dejës plus të gjitha portat e turbinave të këtij HEC dhe ka ndodhur ajo që nuk ka ndodhur kurrë. Nuk ka parë kurrë Shkodra një përmbytje të tillë të rrufeshme!”

Modifikuar më Tuesday, 22 November 2022 13:58
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...