Eksperti i CIA-s flet për C-SPAN: McGonigal mori para nga qeveria shqiptare kur punonte për FBI-në

Tuesday, 31 Janar 2023 20:11

Kush është Charles McGonigal, çfarë ka bërë për FBI-në? 

 

Charles McGonigal ka mbajtur një nga pozicionet më të rëndësishme në kundërzbulimin amerikan, ai ka qenë agjent special për kundërzbulimin e huaj në FBI në Nju Jork, që është zyra më e madhe me 2 mijë agjentë. Është një zyrë shumë e rëndësishme sepse mbulon Nju Jorkun, ku janë zyrat qendrore të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, misionet e huaja, konsullatat, pra shumë zyrtarë të huaj të vendeve si Kina, Rusia, Irani, etj.

Për çfarë është paditur, për çfarë akuzohet?

Interesant është se ai është paditur për dy akuza të ndryshme, një në Uashington dhe një në Nju Jork. Ajo në Uashington e akuzon se ka pranuar të paktën 225 mijë dollarë nga qeveritë e huaja, përfshi atë të Shqipërisë dhe Bosnjës, në këmbim të kryerjes së veprimeve zyrtare për ta, teksa ishte akoma në FBI. Dhe ai bëri deklarata false në lidhje me këtë në deklarimin vjetor për FBI-në.

Në Nju Jork është akuzuar për shkelje të sanksioneve dhe pastrim parash pasi ka punuar me një oligark të sanksionuar, të cilin e kishte hetuar më parë, pasi u tërhoq nga FBI.

Pra, ai u tërhoq nga FBI në vitin 2018 dhe është ky oligarku rus, Deripaska, një oligark rus i sanksionuar. Na shpjego se çfarë do të thotë kjo?

Oleg Deripaska është një nga njerëzit më të pasur në Rusi dhe është i lidhur ngushtë me Vladimir Putinin. Pasi Rusia aneksoi Krimenë dhe pjesë të Donbasit, për të ndëshkuar Rusinë për këtë, Departamenti i Thesarit të SHBA vendosi sanksione financiare për figura të larta dhe të fuqishme ruse si Deripaska. Duke thënë qartë se nuk mund të marrësh para prej tyre, nuk mund të bësh biznes me ta. Pavarësisht se e dinte këtë, sepse po i investigonte, përpara se të largohej në vitin 2018, McGonigal shkoi të punonte për Deripaskën. Dhe ai pastroi paratë që merrte nga Deripaska përmes një kompanie në Nju Xhersi me të cilën ishte bashkuar me identitet fals kur ishte akoma në FBI. Prandaj akuzohet për shkelje të sanksioneve dhe pastrim të parave.

Modifikuar më E mërkurë, 01 February 2023 09:53
Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...