Amant Josifi u arrestua për llogari të Spanjës, si e mbrojti Rama për mashtrimin 2.4 miliardë euro

E Enjte, 14 September 2023 15:29

Arrestohet në Dubai Amant Josifi, i shpallur në kërkim nga autoritetet spanjolle për 2.4 miliardër dollarë me Call Center-at.

Burime nga SPAK bëjnë me dije se Amant Josifi do të ekstradohet drejt Spanjës.

Në fakt, ai u arrestua për llogari të SPAK, ndërkohë që autoritetet shqiptare e lanë të lirë të largohej.
 
Autoritetet shqiptare kanë kërkuar thjesht informacion nga Shqipëria për shkak të identifikimit të tij si shtetas shqiptar
 
E pyetur zyrtarisht, Policia e Shtetit pohon se nuk kanë njoftim për ndalimin apo arrestimin e tij.
 

Raportohet se Amant Josifi është ndaluar një javë më parë nga autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe me kërkesë të drejtësisë spanjolle. Josifi ka mbajtur postin e këshilltarit të ish Ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka.

Amant Josifi deri në vitin 2017 rezulton aksioner në kompanisë “Pegasus Communication” bashkë me vëllain e kryeministrit Edi Rama, Olsi Rama.

Amant Josifi nuk rezulton një person në kërkim nga drejtësia shqiptare, pavarësisht akuzave të drejtësisë së Spanjës.

Ai akuzohet nga drejtësia spanjolle si koka e një grupi të fuqishëm të mashtrimit me platformat elektronike "Forex".

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...