Balliu kallëzon në SPAK, Veliajn: Fondet e rindërtimit të shkollave i ka dërguar te inceneratori i Tiranës

Premte, 09 February 2024 17:07

Shefi i Organizimit në PD, Klevis Balliu ka bërë një kallëzim në SPAK për kryetarin  bashkisë së Tiranës, Erion Vleiaj për shpërdorim detyre dhe tjetërsim të fondeve që janë mbledhur nga taksat e qytetarëve

Balliu është shprehur në një deklaratë për media se ky kallëzim bëhet sepse Veliaj taksat e mbledhura për rindërtim shkollash i ka dërguar në inceneratorin e Tiranës, njëkohësisht ku ai është pronari fakti i kësaj mega-afere të madhe.

 

"Kam bërë një kallëzim penal për Veliaj, kryetarin  e bahskisë së Tiranës dhe pronarin faktik të inceneratorit të Tiranës. Kallëzimi është bërë për taksën e arsimit e cila ishte një taksë e përkohshme ndërsa tani është bërë e përhershme por për më tepër është dyfishuar. Kjo taksë ishte për rindërtimin e  shkollave, ku ai deklaroi se janë dnërtuar 46 shkolla por kjo nuk është e vërtetë pasi 26 prej tyre janë ndërtuar nga organizata partnere dhe subjekte të tjera të cilat ishin shkolla që kishin nevojë vetëm për konstruksion dhe jo nga fillimi. 

Këto taksa që duhet të përdoreshin në shërbim të qytetarëve shkojnë për inceneratorin dhe paratë e taksave të infrakstrukturës kanë shkuar përsëri te inceneratori. Ka shkolla që janë ndërtuar me këtë taksë por shuma e mbledhur nuk justifikon ndërtimet e bëra deri më sot sepse duhet të ishin ndërtuar shumë më shumë shkolla, pyetja jonë është se ku kanë shkuar këto para dhe ku janë shpenzuar. 

Në kallëzimin penal që kemi bërë ndaj kryetarit të bashkisë dhe pronarit të inceneratorit, Erion Veliaj është bërë në bazë të shpërdorimit të detyrës dhe tjetërsim të fondeve."

Image

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...