Takimi në Shkodër/ Meta: Prioriteti ynë, pensionistët. Rritja e çmimeve i ka zhytur në situatë kritike

Saturday, 10 February 2024 23:04

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka treguar prioritetet e në organizimin e opozitës në takimet në Shkodër me strukturat dhe këshilltarët e Këshillit Bashkiak të forcës politike që drejton, ku ndër kryesorët përmend mbështetjen e pensionistëve.

Meta thotë se duhet të merren masa për situatën kritike në të cilën ndodhen të moshuarit në vendin tonë. 

 

“60% e shpenzimeve të një pensionisti shkon vetëm për ushqim. Ne kemi tani një prioritet shumë të rëndësishëm, mbështetjen e pensionistëve.

Nuk ka situatë më kritike, më të rëndë humane, është një situatë çnjerëzore në të cilën ndodhen pensionistët tanë. Nëse nuk ekziston një ndihmë nga një pjesëtar i familjes që punon jashtë apo këtu, ata janë krejtësisht të asfiksuar.

Ndaj dhe do t’i kushtojmë një vëmendje shumë të rëndësishme mbështetjes së tyre, trajtimit të tyre dinjitoz.

Janë rritur çmimet të paktën 50% për ushqimet në 2-3 vitet e fundit, ndërkohë që indeksimi është tërësisht i papërfillshëm, është tërësisht qesharak.”

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...