Vizita e Blinken shihet si një hap për të riafirmuar marrëdhëniet me një partner kyç në Ballkan dhe një aleat në mbështetjen e luftës së Ukrainës kundër pushtimit të plotë të Rusisë, ndërkohë që hidhet hipoteza se temë e diskutimeve në takimet e Blinken mund të jetë edhe çështja e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken viziton Shqipërinë të enjten për të riafirmuar marrëdhëniet me një partner kyç në Ballkan dhe një aleat në mbështetjen e luftës së Ukrainës kundër pushtimit të plotë të Rusisë.

Blinken do të takohet me zyrtarë të lartë dhe do të fokusohet në të ardhmen e Ballkanit Perëndimor pasi Shqipëria dhe disa fqinjë kërkojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, sipas zyrtarëve të lartë amerikanë. Uashingtoni ka mbështetur fuqishëm integrimin e Shqipërisë në BE.

SHBA ka vlerësuar lidershipin e Shqipërisë në ish-rajonin e shkatërruar nga lufta dhe rolin e saj të fundit në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara si një anëtar jo i përhershëm. Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe ka caktuar rregullisht njësi të vogla të ushtrisë në misionet paqeruajtëse ndërkombëtare dhe operacionet e NATO-s.
Shqipëria do të presë një samit ndërkombëtar për Ukrainën më vonë këtë muaj, ku pritet të marrë pjesë edhe presidenti i Ukrainës.
Tensionet mes fqinjëve Kosovë dhe Serbi mund të trajtohen gjatë vizitës së Blinken. Negociatat e ndërmjetësuara nga BE për të normalizuar marrëdhëniet e tyre kanë pasur progres të ngadaltë, ndërsa incidentet e rastësishme të dhunshme kanë nxitur frikën e destabilitetit. Shtetet e Bashkuara dhe BE kanë shprehur shqetësimin për ndalimin e fundit të Kosovës për dinarin si monedhë në komunat e saj me shumicë serbe.

Blinken gjithashtu do të njohë ndihmën e Shqipërisë pasi talebanët morën pushtetin në Afganistan në gusht 2021 pasi trupat e SHBA-së dhe NATO-s u tërhoqën nga vendi. Shqipëria ishte e para që strehoi rreth 3200 afganë të arratisur përpara se të zhvendoseshin për vendosjen përfundimtare në Shtetet e Bashkuara.

Blinken pritet të takojë disa nga afganët e mbetur ende në Shqipëri.
Pas ditës së tij në kryeqytetin e Tiranës, Blinken shkon në Gjermani për Konferencën e Sigurisë në Mynih”.

 
 
 
  • foto galeri

Lajmi është raportuar edhe nga media franceze France24, e cila shkruan mes të tjerash se në rrugët e Tiranës mund të shihen postera gjigantë që mirëpritnin ardhjen e zotit Blinken.

  • foto galeri

Ndërkohë “HJnews” ka raportuar momentin e mbërritjes së Blinken në Rinas, ku edhe shtrëngoi duart  me Ministrin e Jashtëm Igli Hasani.

“Blinken viziton Shqipërinë për të riafirmuar marrëdhëniet e Uashingtonit me një partner kyç në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe një aleat në mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”, shkruan HJnews.