Nis plani për betonizimin e Zonave të Mbrojtura, 1 mln euro për infrastrukturën e disa parqeve

Hënë, 26 February 2024 18:52

Nis betonizimi i zonave të mbrojtura vetëm pak ditë pas miratimit të ndryshimeve ligjore në Kuvend.

Së fundit, Agjencia Kombëare e Zonave të Mbrojtura ka shpallur disa tendera me vlerë afërsisht në 1 milionë euro, që parashikojnë ndërhyrje në disa parqe natyrore të vendit.

 

Agjencia ka parashikuar tendera për studimin dhe rivlerësimin e zonave të mbrojtura dhe të listës së monumenteve të natyrës

Me një koordinim thuajse perfekt, Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura ka shpallur disa tendera me vlerë afërisht 1 milionë euro për ndërhyrje infrastrukturore në disa nga parqet e e vendit në të njëjtën ditë që maxhoranca e Edi Ramës miratoi në Parlament ndryshimet ligjore që i hapin rrugë betonizimit të perlave të natyrës shqiptare.

Në 22 Shkurt 2024, Agjencia për Mbrojtjen e Zonave të Mbrojtura shpalli në Regjistrin e Parashikimeve të Prokurimeve Publike procedurat për shërbime konsulence mbi ndërhyrje infrastrukturore në parkun e Karavastasë, hartimin për menaxhimin e parkut të Liqenit të Shkodrës, atë të Malit të Tomorrit, në Ujërat Termale të Bënjës në Përmet, në Kanionin e Langaricës dhe në zonën e Theth-Valbonës.

Gjithashtu, Agjencia ka parashikuar tendera për studimin dhe rivlerësimin e zonave të mbrojtura dhe të listës së monumenteve të natyrës.

Këto procedura tenderuese, të cilat arrijnë për momentin në 7 të tilla, përllogariten në një vlerë prej mbi 900 milionë lekë të vjetra.

Në seancën e fundit plenare, deputetët e Partisë Socialiste miratuan vetëm me votat e tyre disa ndryshime në ligjin për “Zonat e Mbrojtura”.

Sipas maxhorancës, këto ndryshime do të ndikojnë në rritjen e cilësisë së parqeve të mbrojtura. Ndërkohë, opozita dhe shoqëria civile ngritën alarmin se ndryshimet ligjore po i hapin rrugën betonizimit të zonave të mbrojtura në të gjithë Shqipërinë.

Edhe Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri ka shprehur rezerva për ndryshimet ligjore të iniciuara nga kryeministri Edi Rama.

Në një reagim pas seancës parlamentare, zyra e Bashkimit Europian në Tiranë deklaroi se do të monitorojë zbatimin e ligjit dhe përputhjen e tij me standartet ndërkombëtare.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...