Erisa Xhixho: Me ligjin e ri, tani e ka Edi Rama në dorë se çfarë do të ndërtohet në zonat e mbrojtura

Hënë, 26 February 2024 22:45

Deputetja dhe nënkryetarja e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho e ftuar në ‘Task Force’ me Sonila Meçon në SYRI TV, ka folur në lidhje me ligjin e zonave të mbrojtura.

Sipas Xhixhos, nëse në ligjin e vitit 2017, ekspertët kishin një zë të fuqishëm në lidhje me zonat e mbrojtura, tani gjithçka është në dorë të Edi Ramës nëse do të ndërtohet në këto zona. 

 

‘Kalimi i këtij ishte një lajm shumë i keq, jo vetëm për zonat e mbrojtura, por edhe për turizmin shqiptar ku ne krenohemi.

Edhe pse propaganda e qeverisë reklamon turizimin, me këtë ligj lejon investime të investitorëve strategjikë në zonat e mbrojtura.

Ka dy probleme.

E para legjislative dhe procesi legjislativ pati shumë probleme. Në këtë proces delegacioni i BE-së ka ndërhyrë dhe ka kërkuar të ketë transparencë dhe gjithëpërfshirje, që të bëhen pjesë e procesit edhe grupet e interesit, në procesin e dëgjesave dhe konsultimeve.

Ky ligj bie në kundërshtim e MSA-në dhe konventat e tjera, ku është vendi ynë.

Nga ana tjetër, kapitulli i mjedisit është kapitulli më i vështirë për tu negociuar në procesin e negociatave me BE-në.

Ndërhyrjet që bëhen në këtë ligj, siç u tha, tashmë nuk do të jenë në varësi të ekspertëve dhe instrumenteve, siç kishte ligji i 2017 ku këta të fundit kishin një zë të fortë dhe të fuqishëm.

Tashmë do të jetë në kompetencat e Këshillit Kombëtar të Territorit dhe kryeministrit nëse do të ndërtojë resorte, shërbimeve biznesi, në zonat e mbrojtura, dhe këto do të quhen investime strategjike.

Ky ligj largon ekspertët nga vendimmarrja’, tha Erisa Xhixho në SYRI TV.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...