Ekspertët e PD: Sektori energjetik sot, në krizën më të rëndë ndonjëherë

Tuesday, 27 February 2024 13:40

"Sektori energjetik është sot në krizën më të rëndë ndonjëherë", deklaroi Departamenti i Energjisë në Partinë Demokratike, i cili zhvilloi paraditen e kësaj të marte, një konferencë të posaçme me ekspertë të fushës, si drejtuesin e Departamentit te Energjisë Elektrike, z. Arben Ibroja; drejtuesin e Departamentit te Burimeve Natyrore, Hysen Osmanajn, Doktorin e Shkencave Gezim Tola dhe Prof. Dr. Adil Neziraj të fushës së gjeologjisë. Takimin e hapi anëtari i Kryesisë së PD, z. Eno Bozdo.

Në konferencë u theksua fakti se qeveria nuk ka asnjë vizion për sektorin: "Asnje reforme reale nuk është zbatuar e plote apo me ritmet e duhura e të parashikuara. Pothuajse të gjitha politikat janë të përkohshme dhe në kushtet e emergjencës, ndryshe “qeverisje me arnime”. Qeveria bën çdo përpjekje për të fshehur këtë situatë. Asnje institucion qeveritar dhe shteteror nuk jep ndonje të dhene reale per situatën në sektor." 

 
 

REFORMIM APO DEFORMIM?

Sektori ndodhet prej 10 vitesh pa asnjë reformë reale dhe pa asnjë drejtim strategjik. Asnje investim real në fushën e diversifikimit të burimeve per gjenerimin e energjise elektrike me anë të gazit natyror; Në 7 vitet e fundit, 40% deri 50% e energjisë prodhohet nga HEC private, të gjitha investime të mundësuara në qeverisjen e Partisë Demokratike. TEC-i Vlorë është ende i pa vënë në punë. 

EMERIMET PARTIAKE

Emërimet partiake dhe mungesa e ekspertizës: Numri i punonjësve të OSHEE në vitin 2013 ishte rreth 4.800 punonjës. Numri sot i punonjësve është rreth 7.200 punonjës.

Nga administrata, insitucionet dhe kompanite publike janë larguar ekspertet me te mire dhe dhe ne krye te tyre u emëruan aktivistët/besniket e partisë.

Projektet dhe investimet për miqtë e Rilindjes. Te gjitha projektet dhe investimet ne sektor shkojne tek kompanitë e Rilindjes, kompani preferenciale për të cilat përgatiten termat e references e më pas dakordësohen ndarja e fitimeve.

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

 

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...