'5D’, Veliaj minimizon vjedhjen e 30 mln eurove/ Mburret me shkollat e drejtorëve që janë në qeli

Tuesday, 09 Prill 2024 11:15

Erion Veliaj u shfaq sot në një prej emisioneve televizive për të minimizuar sa të mundet skandalin e ‘5D’ që çoi në qeli 3 nga drejtorët më të rëndësishëm të tij në Bashkinë e Tiranës, njëherazi edhe anëtarët e shtabit të tij electoral në zgjedhjet e 14 majit.

Me një panel gazetarësh shumë miqësor, Veliaj u mundua të relativizojë vjedhjen përmes një skeme të sofistikuar, ku drejtorët më të rëndësishëm të Bashkisë, kishin krijuar një kompani, me të cilat kryenin punimet publike në Tiranë, duke fituar tenderat me bekimin e Kryebashkiakut, më pas i investonin paratë në hotele, që janë faktuar me dokumente dhe fakte.  

 

Veliaj ka marrë në mbrojtje drejtorët, duke u shprehur se ka bërë punë shumë të mira me Mariglen Qaton, Taulant Tushen, që e evidentoi madje edhe për ndërtimin e 40 shkollave, shumicën e të cilave i ka ndërtuar pikërisht kjo kompania e famshme e 5 drejtorëve të Kryebashkiakut, si dhe Redi Mollën.

Kryebashkiaku ka zgjedhur të minimizojë në maksimum skandalin, madje duke theksuar se këta bashkëpunëtorët e tij të afërt janë pjesë e një administrate që ka 11 mijë punonjës, dhe që nuk është çudi e madhe që të ketë probleme.

Në fakt Veliaj harron një detaj, që mundohet ta konsiderojë të vogël, pasi janë plot 30 mln euro që janë zhvatur nga drejtorët e tij, që sot ndodhen në qeli, por edhe të tjerë që janë nën hetim dhe pritet të kenë fatin e drejtorëve të arrestuar.

Ndoshta Veliaj do të hyjë në histori si kryebashkiaku që të gjithë drejtorët mund ti përfundojnë në qeli, dhe ai sërisht mund të shfaqet dhe të mburret me punën e tyre, nëse deri atëherë SPAK nuk do ti rezervojë të njëjtin fat…

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...