Shehu: Nje vendim Stalinist i nje “gjykimi” politik!

Tuesday, 09 Prill 2024 19:23

Nga Tritan Shehu: 

Nje vendim Stalinist i nje “gjykimi” politik!
Ishte nje vendim i paralajmeruar anti ligjor ndaj Liderit te Opozites!
I paralajmeruar nga nje sere vendimesh te tjera politike.
Mbas shkeljeve te renda te Kushtetutes, te ligjeve, rregullave parlamentare e gjyqesore, precedencave, parimeve, pikerisht per te izoluar Berishen.
Terrorizuar qytetaret, mbyllur gojen opozites, goditur PD.
Ne shkelje te rende keto te te drejtave te deputetit, por dhe te qytetarit, njeriut.
Te drejtave themelore europiane.
Nje karrikature kjo e parimit te presumimit te pafajesise, deri ne nje vendim te formes se prere.
Ne mungese te plote te provave, ne fakt edhe te nje akuze reale.
Te parimit demokratik per tu gjykuar ne gjendje te lire, per aq kohe sa nuk tenton te “arratisesh” nga drejtesia, nuk paraqet rrezikeshmeri per publikun.
Realisht Berisha paraqet “rrezikeshmeri” vetem per rregjimin, per ata qe po shkaterrojne demokracine, shkelin vlerat e lirite.
Dhe rregjimi po e izolon!
Kush mund te kishte iluzione per drejtesi ne Shqiperi, tashme nuk mund te kete.
Nje denimi politik i duhet pergjigjur me qendrime, veprime e levizje te qarte e te forta politike.
Koha per heshtje, mermeritje, prononcime ne “kinezce”, ka perfunduar.
Eshte koha per te pare direkt ne sy kolonat kryesore te nje lufte politike perballe regjimit, dhe jo per tu hallakatur mbas sofizmave per diversitet.
Prandaj motoja e leitmotivi i opozites, PD, i yni duhet te jete:
Te lirojme Liderin e opozites.
Se keshtu do te fillojme te clirojme nje popull te tere.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...