Sokol Binaj, djali i satrapit të jugut mban në arrest liderin e opozitës

Tuesday, 09 Prill 2024 19:25

Gjykata e kontrolluar nga Edi Rama la sot në fuqi masën e arrestit shtëpiak ndaj liderit të opozitës, Sali Berisha.

Relatori i trupës së Gjykatës së Lartë, Sokol Binaj, vendosi të lërë në fuqi vendimin e arrestit shtëpiak ndaj Berishës, edhe pse nuk ka asnjë provë e fakt ndaj liderit të opozitës. 

 

Sokol Binaj është djali i Manxhar Binajt, Sekretarit të Parë të PPSH-së në kohën e diktaturës staliniste në tre nga qytetet e jugut të vendit, Vlorë, Tepelenë e Gjirokastër. Manxhar Binaj njihet si satrapi i jugut pasi me firmën e tij ka internuar me qindra e qindra familje në vitet 70-80 të diktaturës.

Duket se edhe djali i tij, Sokol Binaj, një prej gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë të drejtësisë së re, të trumpetuar me aq forcë, po ecën në gjurmët e babait të tij. Ndryshimi i vetëm është se Sokoli gjyqtar nuk mundet të të internojë, sikundër vepronte Manxhari si Sekretar partie, por të mban në arrest, njëlloj si babai i tij, pa prova e fakte, thjesht sepse kështu urdhëron partia.

E ndërsa Manxhari i shërbente diktatorit Hoxha, Sokoli i shërben regjimit të Ramës, djalit të Kristaqit, që në fundin e diktaturës firmosi varjen e poetit Havzi Nela.

Sokoli po ecën në gjurmët e Manxharit me po aq devotshmëri e besnikëri.

Ndoshta edhe për Sokolin do të gjendet një Tërmet, për ti varur një dekoratë apo për ti dhënë një nga ato titujt,  si në rastin e Manxhar Binajt, që e kanë shpallur ‘qytetar nderi’ të Tepelenës.

Dhe motivacionin është i qartë: mban në arrest liderin e opozitës, duke zbatuar me përpikmëri e devotshmëri urdhërin e Edvin Kristaq Ramës…

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...