Në 33 vite pluralizën, Erion Veliaj vendos rekord, i pari kryebashkiak ndaj të cilit organizohen protesta masive për korrupsion

E Enjte, 11 Prill 2024 16:51

Në 33 vite pluralizëm, në Shqipëri kemi parë protesta paqësore dhe jo-paqësore kundër kryeministrave të vendit, por deri më sot nuk ka patur asnjëherë protestë masive kundër një kryebashkiaku.

Këtë standard e ka vendosur Erion Veliaj, i cili e ngriti korrupsionin bashkiak në nivele të atilla sa të vjedhë me të dyja duart qytetarët e tij. Njëherë duke u rritur taksat dhe njëherë duke u marrë paratë e taksave përmes kompanive të drejtorëve të tij. 

 

Inceneratorët dhe afera më e fundit korruptive, dosaj “5D”, zbuluan se nën drejtimin e Veliajt bashkia kishte ngritur një skemë korruptive monstruoze.

Njerëzit më të besuar të Veliajt, pjesë e shtabit të tij electoral, pasi janë bërë drejtorë në bashki kanë themeluar, me leje të kryebashkiakut, një kompani përmes së sicël i jepnin vetes miliona euro taksa të qytetarëve.

Nën drejtimin e Veliaj Bashkia Tiranë është kthyer në një strofull korrupsioni e pashembullt. Paratë që u merren qytetarëve nga taksat, të cilat janë rritur nga viti në vit, në vend që të shkojnë për përmirësimin e jetës së tyre kanë përfunduar në xhepat e kupolës së bashkisë Tiranë.

Denoncimi i kësaj afere nga ish-deputeti i PD, Belin Këlliç dhe opozita ka hequr perden e vjedhjes që bën insititucioni që presupozohet të përmirësojë cilësinë e jetës së tyre.

Kjo gjë ka bërë që Veliaj të bëhet i pari kryebashkiak në Shqipëri ndaj të cilit akumulohet një pakënaqësi kaq e madhe e cila ka prodhuar një reagim qytetar masiv.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...