Abilekaj: Largimi i Veliajt, kërkesa më minimale. Taksat e qytetarëve nuk mund të menaxhohen nga një administratë hajdute

E Enjte, 11 Prill 2024 18:55

Analisti Enton Abilekaj në një intervistë për Syri Tv u shpreh se në Bashkinë e Tiranës nuk mund të rrijë e njëjta administratë, është krejt anormale që kjo administratë të pretendojë se do të administrojë paratë.

Abilekaj tha se protesta dhe kërkesa për largimin e një administrate hajdute që drejtohet nga Erion Veliaj është kërkesa më minimale. 

 

“Nga dosja ‘5D’ mësuan se taksat e qytetarëve të Tiranës shkojnë në xhepat e drejtorëve të Veliajt, ndërsa çështja është në hetim dhe ne nuk e dimë nëse kryebashkiaku do të hetohet apo do të procedohet penalisht”, tha Abilekaj.

Sipas tij, kërkesa e qytetarëve është që të jepet drejtësi dhe të ndalohet shpërdorimi i fondeve publike.

“Ndalimi i vjedhjes nuk mund të bëhet duke arrestuar ca hajdutë dhe duke vënë ca hajdutë të tjerë, por duhet të jetë një administratë e re. Dorëheqja e Erion Veliajt është më minimalja dhe urgjentisht Tirana duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme”, tha Abilekaj.

Ai tha se opozita duhet të kërkojë me të gjitha mjetet atë që edhe sot kërkoi: të ndalet shpërdorimi i fondeve, parave të shqiptarëve.

“Nuk ka rëndësi nëse Veliaj jep dorëheqjen apo e shkarkon Edi Rama, e rëndësishme është të ndalet vjedhja e parave.

Erjon Veliaj duke ndenjur në zyrë ka të gjitha kushtet për të penguar drejtësinë. Sikundër ekziston edhe një tjetër mundësi që ai rri në zyrë për të menaxhuar miliarda lekë të taksave të Tiranës, sikundër qëndrimi në zyrë i tij është një mundësi që ai të prishë provat.

Mesazhet që jep Veliaj nga zyra, me atë pushtet që ai ka, sigurisht që mund të ndikojë në vendimmarrjen e prokurorëve dhe gjyqtarëve”, tha Abilekaj.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...