Mandati i Xhaçkës, Gjin Gjoni: Vendimet e Kushtetueses duhen zbatuar, precedent i rrezikshëm diskutimi…

E Enjte, 11 Prill 2024 19:07

Gjin Gjoni, kreu i degës së PD-së Lezhë, tha në ‘Task Force” në Syri Tv tha se vendimi që po diskutohet në Kuvend lidhur me mandatin e Olta Xhaçkës, është një precedent i rrezikshëm, pasi vendimet e Gjykatës Kushtetuese duhet të zbatohen.

Në rast se vendimet e Kushtetueses verifikojnë papajtueshmërinë e legjislacionit dhe nuk zbatohen atëherë parlamentarizmi dhe Kushtetuta kanë marrë fund.

 

Duke folur për rastin e mandatit të deputetes Olta Xhaçka, Gjoni tha se është e ndaluar në mënyrë taksative që zyrtarët të mund të përfitojnë fonde në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë nga buxheti i shtetit.

“Parlamenti është i detyruar të dërgojë çështjen në Gjykatën Kushtetuese dhe vendimi i Kushtetueses e detyron Parlamentin që të japë në vendim duke zbatuar këtë vendim”, tha Gjin Gjoni.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...