Ka kryebashkiakun e tij në burg për tjetërsim pronash në favor të strategjikes Xhaçka/ Rama: Ua kam respektuar të drejtën e pronës minoritarëve

Diel, 12 May 2024 15:50
Nga kryeqyteti grek, Athina, në takimin me administratën e tij dhe emigrantët shqiptarë, kryeministri Edi Rama ka thënë se grekët po zbulojnë Shqipërinë dhe po ndihen si në shtëpinë e tyre.
 

Ai theksoi në fjalën e tij se grekëve etnikë në asnjë rast nuk u është monuar në Shqipëri e drejta e besimit, e drejta e pronës, e drejta e votës, apo zgjedhjes për shkak të origjinës së tyre etnike. 

 

Këto deklarata Rama i bën ndërkohë që në Himarë ka bërë investitore strategjike Olta Xhaçkën dhe kryebashkiaku i tij i Himarës, Jorgo Goro, ndodhet prapa hekurave pikërish për falsifikime dokumentesh e tjetërsim pronash të shqiptarëve e minoritave në Himarë, Rama deklaron nga Athina se po ua mbroj unë pronat duke ia dhënë Olta Xhaçkës.

"Shqipëria është miqësore, sa nuk u krijon asnjë telash, u krijon të gjitha kushtet edhe ndonjë pol që vjen proteston atje dhe pastaj vjen humb zgjedhjet këtu, bujrëm si në shtëpinë tuaj. Por asnjë grek etnik nuk ka pasur në Shqipëri asnjë hall apo problem për shkak të kombësisë së tij. Në asnjë rast grekëve etnikë nuk u është monuar e drejta e besimit, e drejta e pronës, e drejta e votës, apo zgjedhjes për shkak të origjinës së tyre etnike", tha Rama.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Furia Kuq e Zi në rrugët e Düsseldorf në prag të ndeshjes Shqipëri-Spanjë

Sport

Furia Kuq e Zi në rrugët e Düsseldorf në prag të ndeshjes Shqipëri-Spanjë

  Sonte në mbrëmje do të luhet akti i fundit i ndeshjeve në grupe mes kombëtares sonë dhe asaj iberike. Ndeshja Shqipëri-Spanjë e cila do të luhet në stadiumin e Dyseldorfit do...

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

Sport

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

  Mbrëmja e Dyseldorfit është një takim me historinë për Shqipërinë, që sot mund të kalojë kufijtë e vetvetes me një kualifikim të mundshëm për në fazën me eliminim direkt të...

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

Sport

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

      Shqipëria luan këtë të hënën ndoshta ndeshjen më të rëndësishme të historisë së saj. Kuqezinjtë përballen në Euro 2024 në sfidën e tretë në grup me Spanjën e kualifikuar, duke...