Çelja e negociatave, Tusk: E vështirë të bindim të gjitha vendet e BE

Tuesday, 24 Prill 2018 13:36

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ndodhet ditën e sotme në Tiranë, ku në një konferencë për shtyp bashkë me kryeministri Edi Rama, u shpreh se do të jetë shumë e vështirë që të bindet të gjitha anëtaret e BE-së për të votuar pro hapjes së negociatave me BE.

Edhe KE, para disa ditësh dha rekomandim pozitiv për vendin tonë për çeljen e negociatave, duke se disa vende të BE nuk janë ende të bindura nëse Shqipëria e meriton këtë vendim.

 “Do të jetë sfidë që të binden të gjitha shtetet anëtare të BE, jam i vetëdijshëm që ky proces do i ngjajë një gare me pengesa se sa një autostrade, por BE dhe Ballkani Perëndimor e kanë vendin së bashku, mund të mbështeteni tek unë edhe në këtë proces të ndërlikuar.

Edhe pse jam i kujdesshëm, sot mund të them se jam optimist kur bëhet fjalë për këtë perspektivë afatgjatë dhe në këtë perspektivë afatshkurtër përsëri optimist”., -tha ai në Tiranë.

Vendimi përfundimtar nëse Shqipëria do të hapë negociatat me BE do merret në Qershor, ndërsa disa vende janë skeptik lidhur me rekomandimin e KE. /55News.al/

Login to post comments

Lajmet e fundit

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Globi

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Tre ditë para fillimit të Lojërave Olimpike, ministri i Brendshëm i Francës përshëndeti forcat e rendit siç tha ai “për punën e tyre të palodhur”. Ai tha se përkushtimi i oficerëve...

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

Politikë

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

  Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi është paraqitur në SPAK. Paraqitja e tij në SPAK vjen pasi Prokuroria e Posaçme ka nisur hetimet për vrasjen e Aleks...

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

Aktualitet

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

  Një aksion i policisë të dielën zbuloi mallra kontrabandë në biznesin e fushës së kozmetikës, “Global Cosmetics & Distribution”. Policia njoftoi se në ambientet e biznesit në Tiranë janë gjetur rreth...