7 zakone që do t’ju ndihmojnë të kontrolloni peshën trupore

Diel, 11 November 2018 13:23

1) Mos anashkaloni vaktin tuaj kryesore dhe përpiquni të shtoni elementet në mënyrë të balancuar, duke mos anashkaluar asnjë përbërës.

2) Evitoni pijet me sheqer, duke u hidratuar përgjatë ditës me ujë!

3) Përzgjidhni drithëra integrale të cilat janë të pasura në fibra dhe në elemente të tjera ushqyese. Kujdes nuk duhet të mungojnë nga asnjë vakt.

4) Përzgjidhni gjithmonë në një vakt të përfshihet një sasi e caktuar 1/4 proteine, e cila duhet të jetë e varfër në yndyrë, sigurisht mund të alternohet dhe me proteinat bimore (familja e legumeve).

5) Shtoni konsumin e peshkut përgjatë javës minimumi 1 herë në javë dhe sigurisht orientohuni nga dieta mesdhetare që na ka falur natyra (vaj ulliri, drithëra të papërpunuara, peshk, bulmet ne sasi të kontrolluar, fruta- perime të stinës etj.)

6) Mos harroni të lexoni etiketat ushqimore , një ndër gjërat që duhet të lexoni gjithmonë është sheqeri dhe kripa e shtuar që janë një ndër ushqimet më të dëmshme.

7) Mos konsumoni ushqime të pasura në yndyrë të përpunuar, përsëri ju vijnë në ndihmë etiketat ushqimore./ Shendeti.com.al

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...