5 mënyra efektive për të ndaluar dhimbjen e dhëmbit

Hënë, 12 November 2018 13:20

​Dhimbjet e dhëmbëve janë vërtet të vështira. Kush ka probleme të vazhdueshme me dhëmbët e di sesa e vështirë është t’i përballosh ato. Ndonjëherë kemi “frikë” të shkojmë tek dentisti dhe provojmë zgjidhje shtëpiake për të qetësuar dhimbjen e tyre.

Bright Side ka disa këshilla për t’ju dhënë nëse keni dhimbje dhëmbësh. Lexoni me vëmendje pasi mund t’ju ndihmojnë:

Ujë i ngrohtë me kripë

 

Kriza është një dezinfektues natyral. Përzieni kripën me ujë të vakët dhe shpëlani gojën me të. Kjo do t’ju japë një lehtësim të menjëhershëm tek dhëmbët. Mjekët zakonisht e sugjerojnë këtë ilaç si hap të parë ndihmues. Ky proces mund të përsëritet 4-5 herë në ditë dhe ka efekt të menjëhershëm.

Soda e bukës

Soda e bukës mund t’ju vijë në ndihmë për të lehtësuar dhimbjet. Thjesht shtoni në furçën e dhëmbëve pak sodë buke dhe fërkoni dhëmbin që po jua shkakton këtë dhimbje. Kjo metodë do t’ua lehtësojë dhimbjen brenda pak minutash.

Vendosni akull

Në të gjithë e dimë se akulli, kuron çdo enjte. Edhe për dhëmbët funksionon. Thjesht merreni akullin dhe vendoseni në anën e faqes ku ndodhet dhëmbi i prishur që po ju shkakton dhimbje. Përdoreni këtë metodë duke e mbajtur akullin në faqe për 15 minuta. Nëse keni shumë dhimbje përdoreni disa herë në ditë. Kjo metodë është e dobishme në heqjen e inflamacionit dhe enjtjës.

Çaji

Në kutitë e ndryshme të çajit këshillohet se dhimbja e shkaktuar nga dhëmbi mund të qetësohet nga çaji. Çaji i zi ka disa përfitime të dyfishta. Përveç se konsumimi i tij zvogëlon enjten edhe vendosja e qeses së tij në dhëmbin e sëmurë e zvogëlon goxha dhimbjen.

Qepët

Mund t’ju duket absurde disave, duke marrë parasysh erën e pakëndshme të qepëve, por ato ndihmojnë në shërimin e dhimbjeve të dhëmbëve si profesionistët. Thjesht prisni një copë qepë dhe vendoseni në zonën që ju dhemb. Qepët ndihmojnë në largimin e baktereve nga goja dhe minimizojnë dhimbjet.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...