Simptomat që paralajmërojnë për zmadhim të prostatës

Tuesday, 24 Prill 2018 11:26

E dëgjojmë termin “prostatë e zmadhuar” gjatë gjithë kohës, por çfarë do të thotë realisht?

Kur është e zmadhuar një prostatë?

Prostata është një gjëndër e vendosur poshtë fshikëzës dhe uretrës, tubi nëpërmjet të cilës del jashtë urina. Urina që filtrohet nga veshkat zbret në qesen e urinës nëpërmjet dy kanaleve që quhen uretër. Nëpërmjet këtyre kanaleve zbret në fshikëzën e urinës dhe mblidhet deri sa të japë ndjesinë e urinës. Gjatë fazës së urinimit, fshikëza e urinës kontraktohet dhe urina kalon në uretra dhe nëpërmjet këtij kanali urina nëpër penis dhe del jashtë. Pra ky kanal që quhet uretra kalon nëpërmjet prostatës.

Ndaj në qoftë se është rritur organi i prostatës, rruga ku kalon urina shtrëngohet dhe shfaqen probleme gjatë urinimit.

Zmadhimi i organit të prostatës dhe presioni i bërë në rrugët urinare quhet ndryshe hiperplazia ose hipertrofia beninje e prostatës.

Cilat janë shkaqet e një prostate të zmadhuar?

Hiperplazia beninje e prostatës zakonisht shfaqet pas tëmoshuarit, ndërsa simptomat e një prostate të zmadhuar mund të shfaqen edhe pas të 40-ave. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, hiperplazia beninje e prostatës ose zmadhimi i prostatet prek rreth gjysmën e meshkujve të moshës 51-60 vjeç. Nuk dihet se çfarë e shkakton saktësisht këtë sëmundje, megjithatë, duke qenë se kryesisht shfaqet vetëm tek të moshuarit, ekspertët mendojnë se mund të ketë të bëjë me ndryshimet hormonale. Për shembull, me kalimin e moshës, burrat fillojnë të prodhojnë më pak testosteron, duke u rritur kështu përqinja e estrogjenit. Është e mundur që kjo të nxisë zmadhimin e prostatës.

Ka mundësi gjithashtu që një akumulim i hormonit dihydrotestosterone, që mund të vazhojë edhe pas rënies së niveleve të testosteronit, mund të shkaktojë rritje të qelizave të prostatës.

Cilat janë shenjat e një prostate të zmadhuar?

Në shumë raste, kjo hapje tubulare e prostatës bëhen e tendosur dhe shtrënguar me zmadhimin e prostatës. Prandaj fillojnë të shfaqen edhe problemet e para me vështirësinë për të urinuar.

Disa nga simptomat që paralajmërojnë për zmadhim të prostatës janë:

  • Ndjesia e moszbrazjes plotësisht të fshikëzës kur përfundoni së urinuar
  • Nevoja për të urinuar sërish edhe pas 2 orësh pas urinimit
  • Urinim i shpeshtë natën (nokturi)
  • Urinim me ndërprerje
  • Nevojë për sforcim kur urinoni
  • Rrjedhje e dobët e urinës
  • Vështirësi në nxjerrjen e urinës

Çfarë duhet të bëni nëse mendoni se keni zmadhim të prostatës?

Prostata e zmadhuar do të thotë që madhësia e gjëndrës është rritur më shumë se normalisht – nuk është rritje kancerogjenem prandaj edhe termi mjekësor është hiperplazia beninje prostatike. Megjithatë, simptomat e prostatës së zmadhuar mund të jenë të ngjashme me kancerin e prostatës, prandaj nëse përjetoni këto shenja, është mirë të bëni një kontroll mjekësor. /Men’s Health /

Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...