Konsumimi i kafesë ndikon në rënien nga pesha

E mërkurë, 25 Prill 2018 11:55

E keni vërë re që “motori” i trupit duket se vepron pak më shpejtë pasi keni pirë kafen e mëngjesit? Një studim i fundit ka zbuluar se kafeina mund të përshpejtojë metabolizmin. Kafja nuk ju zgjon vetëm nga gjumi, por sipas një studimi australian, dy filxhanë kafe në ditë mund të ndihmojnë në rënien në peshë duke përshpejtuar metabolizmin.

Kafeina, sipas ekspertëve, rrit ritmin metabolik të trupit, kështu mund të digjni më shumë kalori edhe kur jeni duke pushuar. 1-3 filxhanë kafe në ditë mund të përshpejtojnë metabolizmin mjaftueshëm për të djegur 150 kalori në ditë, sipas një studimi nga Kolegji Universitar Mbretëror në Londër – dhe kjo pa ndryshuar asgjë në dietën tuaj.

“Konsumimi i kafes para stërvitjes mund të rrisë nivelet e energjisë gjatë palestrës”, shton dietologia Linda Foster.

“Ju ndihmon të stërviteni më gjatë, duke djegur kështu më shumë kalori”.

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 11:52
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...