×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Si të qëndroni larg depresionit

E Enjte, 26 Prill 2018 19:21

Kur ushtroheni të paktën për 20 minuta në ditë, jo vetëm që do të mbani trupuin tuaj  në formë, por edhe do të largoni ndjesitë negative nga vetja.

Kështu, ushtrimi i rregullt çdo ditë, për 20 minuta do të reduktojë rrezikun e rënies në depresion.  Disa hulumtues nga Londra anë zbuluar se njerëzit me nivel të lartë të aktivitetit fizik janë më pak të prirur për tu përfshirë nga depresioni.

Ekipi i hulumtuesve arriti në përfundimin se depresioni do  ishte në nivele më të ulëta, pavarësisht faktorëve të jetesës si mosha, pirja e duhanit dhe indeksi i masës trupore (BMI).

Studimi, që përfshin më shumë se 250,000 njerëz dhe u botua në gazetën amerikane të Psikiatrisë, zbuloi se depresioni mund të parandalohej duke mbajtur të arsyeshme – pa marrë parasysh se ku ndodheshin pjesëmarrësit.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Politikë

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Nuk është mbyllur akoma muaji i parë i vitit dhe Edi Rama ka regjistruar kaq shumë skandale brenda pak ditësh, që do kishin rrëzuar dhjetë herë një qeveri kudo. Por ndërsa...

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Politikë

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Zyrtari i lartë i FBI-së Charles McGonigal është deklaruar i pafajshëm në seancën e parë në gjykatë. Kështu deklaroi gazetarja e Zërit të Amerikës Keida Kostreci në një lidhje me...