×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Si të llogarisni kaloritë

Premte, 27 Prill 2018 17:18

Kaloritë janë matëse të sasisë së energjisë që përmban ushqimi, dhe luajnë një rol kyç në shkencën e ushqimit. Në fundin e shekullit 19, shkencëtarët nisën punën e mundimshme të matjes së kalorive të ushqimit duke e djegur atë në një kontenier të mbyllur dhe matur nxehtësinë që çlirohej.

Ndërkohë që studionin rezultatet, u shfaq një rregull: për nga pesha, dhjami përmban nëntë kalori për gram, pothuaj sa dyfishi i proteinave apo karbohidrateve. Kjo çoi në të ashtuquajturin sistem Etuotër për llogaritjen e kalorive në ushqim, pa testime laboratorike: gjej pjesën e dhjamit, proteinave dhe karbohidrateve që përmban, dhe shumëzoje me faktorin Etuotër, dhe do të gjesh kaloritë në secilin përbërës. Por ndërkohë që është mënyrë e shpejtë dhe e lirë, ka shqetësim se sistemi Etuotër nuk llogarit mënyrën se si trupi i përdor kaloritë.

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 11:51
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...