×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Obeziteti, sëmundja e rëndë që i rrezikon jetën fëmijëve

Tuesday, 01 May 2018 16:31

Më shumë se 1/3 e fëmijëve obezë shfaqin nga mosha 8 vjeç shenja të një sëmundje të rrezikshme për jetën, sugjeron një studim i ri.
Studimi nga Universiteti i Kolumbisë ka zbuluar se 3-vjeçarët obezë janë dyfish më të rrezikuar që brenda 5 vitesh të zhvillojnë shenja të sëmundjes së dhjamosjes së mëlçisë jo nga alkooli, krahasuar me fëmijët e tjerë me një peshë normale.
Mëlçia e dhjamosur është grumbullimi i yndyrave në qelizat e mëlçisë. Mund të shkaktohet si nga abuzimi me alkoolin ashtu edhe për shkaqe të tjera që nuk lidhen me alkoolin, si obeziteti, kequshqyerja etj.
Zakonisht nuk shfaq simptoma deri në fazat e avancuara, kur mund të çojë në dëmtim të mëlçisë dhe kancer.
Ekspertët thonë se NAFLD mund të jetë një “vrasës i heshtur” për këtë gjeneratë fëmijësh, të cilët janë më të rrezikuar që të kenë probleme shëndetësore që më parë janë hasur vetëm tek moshat madhore.
Rastet e fëmijëve obezë janë trefishuar që nga vitet ’70, ku 1 në 3 fëmijë në Amerikë është mbipeshë ose obezë.
Shumë prindër e dinë që obeziteti mund të çojë në zhvillimin e diabetit të tipit 2 dhe gjendjeve të tjera metabolike. Por shumë pak prej tyre janë të informuar se edhe në fëmijëri, obeziteti mund të çojë në zhvillimin e një sëmundje të rëndë të mëlçisë.
Sipas Fondaciopnit Amerikan të Mëlçisë, sëmundja e dhjamosjes së mëlçisë jo nga alkooli prek mbi 25% të të rriturve dhe 10% të fëmijëve, zakonisht ata që janë mbipeshë ose obezë, vuajnë nga diabeti, kolesteroli ose trigliceridet e larta.

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 11:51
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...