Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Hënë, 11 September 2023 00:13
Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit në pjesën e parë dhe Mirlind Dakut në pjesën e dytë, duke i renditur kështu kuqezinjtë në vendin e parë të grupit E me 10 pikë.
 

Kujtojmë se ndeshja nisi me përplasje mes tifozëve, ku ishin kroatët, ata të cilët sulmuan me sende të forta e stola ata shqiptarë, përplasje, që fatmirësisht u neutralizua nga policia dhe FNSH.

Por, edhe pak sekonda pasi nisi pjesa e parë ndeshja u ndërpre nga arbitri, pasi tifozët shqiptarë hodhën flakadanë në fushë, por gjithçka u normalizua për pak sekonda dhe ndeshja vijoi më tej.

Polakët ishin ata që shënuan të parët me një krosim në zonë, por që fatmirësisht ishte ndërhyrja e VAR që u anuloi golin për pozicion jashtë loje. Kjo nuk do t’i trembte kuqezinjtë, të cilët do të gjenin golin me Jasir Asanin, i cili me të majtën e tij arriti të mposhtë portierin polak.
 

Ndërkohë, goli i dytë i ndeshjes u shënua nga i sapofuturi në fushën e lojës Mirlind Daku, i cili pas shënimit të golit ka shpërthyer në lot, ndërsa u ndëshkua edhe me kartonin e verdhë, për shkak se hoqi fanellën.

Pas pesë minutave shtesë në pjesën e dytë, kuqezinjtë shpërthyen në festë, pasi momentalisht renditen të parët në grup, duke na rritur ndjeshëm shanset për kualifikim në EURO 2024.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...