Sot Kosova 3 vjet në UEFA

E Enjte, 03 May 2018 09:01

Më 3 maj të vitit 2016 Kosova u anëtarësua në UEFA, pas plot 25 vitesh izolimi më arenën ndërkombëtare sportive.

UEFA hapi dyert edhe për futbollin kosovar pasi 28 anëtare të saj votuan pro pranimit historik të Kosovës .
Kundër ishin 24 shtete, derisa dy abstenuan. Që prej atëherë Kosova ka luajtur disa ndeshje në nivel ndërkombëtarë si brenda ashtu edhe jashtë shtetit.

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 11:54
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...