‘Voto Shqip në Mal të Zi, vetëm deputetë shqiptarë janë në shërbim të shqiptarëve’

Diel, 30 August 2020 11:16

Në Tiranë, autoritetet më të larta shtetërore dhe politike po i vlerësojnë zgjedhjet e të dielës në Malin e Zi si një ngjarje, që mund të zgjerojë të ardhmen europiane të atij vendi si dhe përfaqësimin e faktorëve shqiptarë në institucione.

Për këto arsye, ata po u bëjnë thirrje shqiptarëve në Mal të Zi të votojnë për partitë e tyre.

 
  

Përfaqësuesit më të lartë shtetërorë dhe politikë të Shqipërisë po u bëjnë thirrje nga Tirana shqiptarëve të Malit të Zi për të marrë pjesë masivisht në zgjedhjet e të dielës dhe të votojnë për listën shqiptare.

 
 
 

Presidenti I Shqipërisë, Ilir Meta, thotë se zgjedhjet e 30 gushtit janë një mundësi e shkëlqyer për të gjithë qytetarët e Malit të Zi, për të forcuar akoma më shumë perspektivën europiane të vendit të tyre.

 
 

“Bashkëkombasit tanë në Malin e Zi do ta shfrytëzojnë këtë mundësi historike përmes pjesëmarrjes së gjerë, por njëkohësisht përmes mbështetjes së tyre për alternativat shqiptare, në mënyrë që përfaqësimi i tyre në Parlamentin e Malit të Zi të rritet, si dhe në të gjitha institucionet e ardhshme qeverisëse” – tha Presidenti Mea.

Ai tha se shqiptarët duhet të jenë krenarë për rolin historik, që faktori shqiptar në Malin e Zi ka luajtur deri sot dhe do të luajë në të ardhmen, për të garantuar perspektivën europiane të atij vendi.

Kryetari i Partisë Demokratike të opozitës, Lulzim Basha, shfaqi në rrjetin social tuiter një poster, me titullin “Voto Shqip në Mal të Zi”. Zoti Basha shënon se “vetëm deputetët shqiptarë të partive shqiptare janë në shërbim të shqiptarëve”, ndaj ata duhet të dalin “më 30 gusht në zgjedhje dhe të votojnë parti shqiptare”.

Një ditë më parë kryeministri Rama tha gjithashtu përmes një video-mesazhi se zgjedhjet e 30 gushtit janë të rëndësishme për të ardhmen euro-atlantike të Shqipërisë.

“Do të zgjidhni për vetë fatin e shqiptarëve në Malin e Zi. Një Mal i Zi me frymën euro-atlantike të botës së cilës ne, shqiptarët në Shqipëri e kudo i përkasim apo një Mal i Zi me frymëmarrje të penguar nga ndikime jashtë botës sonë. Një Mal i Zi ku pozita juaj fuqizohet brenda kornizës së vlerave e të standardeve perëndimore, të Bashkimit Europian e të NATO-s, apo një Mal i Zi ku këto pika strategjike referimi interferohen nga valë të tjera dhe pozita juaj dobësohet” – tha zoti Rama.

Shqipëria dhe shqiptarët janë vlerësuar vazhdimisht si faktorë paqeje dhe qëndrueshmërie në rajonin e Ballkanit.

Për shkak të ngjarjeve historike, shqiptarët jetojnë në përqindje të konsiderueshme në shtetet fqinje të rajonit, ndërsa Tirana zyrtare ka krijuar një traditë të komunikimit me forcat e tyre politike të tyre në dobi të paqes dhe fqinjësisë së mirë. /VOA/

Modifikuar më Diel, 30 August 2020 12:30
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Politikë

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Nuk është mbyllur akoma muaji i parë i vitit dhe Edi Rama ka regjistruar kaq shumë skandale brenda pak ditësh, që do kishin rrëzuar dhjetë herë një qeveri kudo. Por ndërsa...

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Politikë

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Zyrtari i lartë i FBI-së Charles McGonigal është deklaruar i pafajshëm në seancën e parë në gjykatë. Kështu deklaroi gazetarja e Zërit të Amerikës Keida Kostreci në një lidhje me...