BB “shkund” qeverinë: Ulni borxhin publik

Saturday, 14 Prill 2018 20:01

Shqipëria është një nga vendet që ka borxh publik më të lartë. Banka Botërore i ka bërë thirrje qeverisë që të ulë shpenzimet për mirëmbajtjen dhe personelin.

Sipas raportit të Bankës Botërore, raporti i borxhit publik në ekonominë shqiptare duhet të ulet nën 60% të Prodhimit të Brendshëm Bruto deri në vitin 2022.  Por sipas këtij institucioni mbetet shqetësim realizimi i projekteve PPP, pasi do të ndikojnë direkt tek treguesi i borxhit, duke qenë në vetëvete një borxh i fshehur.

Banka Botërore sugjeron më shumë kujdes, në mënyrë që çdo investim të jetë me kosto efektive për të ulur ndikimin.

Ndërsa sugjeron ndërmarrjen e një sërë reformash për të nxitur rritjen ekonomike, midis të cilave përmirësimin e klimës së të bërit biznes, realizimin e reformave ligjore, të pronës dhe përmirësimin e aftësive të forcës së punës

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...