I gjithë pensioni për darkën e vitit të ri

E mërkurë, 26 December 2018 22:49

Pazari për darkën e fundvitit ka nisur.
Prej disa ditësh çifti Cenko dalin herët në mëngjes për të blerë produktet që ju duhen për festa. Atmosfera në familjen Cenko ndihet që në hyrje të shtëpisë.

“Atmosfera gjithnjë për festa varet nga dorë e gruas… burri për festa të ulet në tavolinë ta gjej plot”, tha Fatmir Cenko, pensionist
Fatura e shpenzimeve po shtohet dita ditës për 74 vjeçaren.

“Një pjesë e pazarit u bë sot, vajtën 1700 lekë të reja. Bleva vezë, pulën, birra sheqer…”, shton Sheriban Cenko, pensioniste.

Pensioni i nënës Sheriban prej 17 mijë lekësh si arsimtare e ciklit të ulët, ka shkuar deri sot për darkën e fundvitit. Por edhe shumë gjëra të tjera kanë mbetur pa blerë. Për to mbetet pensioni i bashkëshortit, Fatmirit prej 21 mijë lekësh.

“Një çift pensionistësh deri më tani, i ka vajtur 17 mijë lekë. Po ushqime të ndryshme, pije me fruta perime, këto janë pak të shtrenjta se rrushi 400 lekë, por po pate merre thotë tjetri po spate mos e merr. Shtriji këmbët sa ke jorganin. Përveç bakllavasë e gjelit të detit që është tradicionale, bëjmë edhe mesnik me petë të pjekura”, tha Sheriban Cenko, pensioniste.

Ndërkohë që shpërblimin e fundvitit, pensionistët e kanë harxhuar për dhurata.

“5 mijë lekëshin e morën, u mora të 5 fëmijëve nga një gjë të vogël nga 1 mijë lekë”, shprehen ata./t.ch

Modifikuar më E mërkurë, 26 December 2018 22:50
Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...