Kërcënimi me vdekje i gazetarit izraelit, përlotet ministrja

E mërkurë, 23 Janar 2019 21:10

Në një dokumentar të shfaqur paraqitet duke qarë ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë, Margot Wallström, pasi ka lexuar artikullin e vitit të kaluar ku gazetari izraelit Zvi Zameret e kërcënon atë.

Televizioni shtetëror i Suedisë, SVT, ka transmetuar një dokumentar për periudhën 4-vjeçare të punës së ministres Wallström, por pjesa që më së shumti ka tërhequr vëmendjen ka qenë ajo kur nga ana e gazetarit izraelit është shpallur armik i hebrenjve dhe është kërcënuar për vdekje.

“Disa prej palestinezëve të cilët ekzekutohen në mënyrë joligjore nga Izraeli mbrojnë veten me thikë”, ishin deklaratat e ministres Wallström, të cilat ishin pjesë e dokumentarit ku theksohej se deklaratat në fjalë kanë shkaktuar krizë mes dy vendeve.

Në dokumentar mund të shihet se si ministrja qan pasi që nga këshilltarët e saj mëson se gazetari izraelit kërcënon dhe lexon artikullin në fjalë.

Më pas ajo tregon se nuk dekurajohet dhe nuk trembet nga kërcënimet në jetën dhe punën e përditshme të saj.

“Nuk pendohem nga gjërat që kam bërë. Kërcënimet nuk mund të më dekurajojnë”, thotë Wallström.

Gazetari izraelit Zvi Zameret, pas deklaratës së ministres Wallström, në artikullin e gazetës me opinion djathtist Makor Rishon, kishte shkruar se si ndërmjetësuesi suedez i Kombeve të Bashkuara (OKB) në Kuds, konti Folke Bernadotte, ishte vrarë në vitin 1948 nga djathtistët ekstrem.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...