Fermerët e fshatit Kutalli drejt falimentit: Na ka marrë lumi, asnjë ndihmë nga shteti

Tuesday, 01 October 2019 13:10

Mallrat e importit, tregu i shitjes, apo dhe mungesa e subvencioneve nga shteti ka bërë që prodhimet bujqësore të fermerëve në fshatin Kutalli në Urë-Vajgurore të mbeten stok.

Fermerët e Kutallisë, me rreth 700 ha sera të mbjella në çdo stinë, janë detyruar që këtë vit rreth 30% të prodhimit ta hedhin. “Është shumë krizë këtë vit në krahasim me vitet e tjera, rreth 30% e prodhimit është hedhur pasi konsumi i brendshëm nuk mund ta konsumojë dot gjithë këtë prodhim, ndërkohë kërkesa për eksport është shumë e pakët pasi jashtë vendit ka akoma prodhim”, shprehen fermerët.

Fermerët deklarojnë se po shkojnë drejt falimentimit sepse shteti jo vetëm që nuk ndërpret prodhimet nga jashtë për të qarkulluar prodhimi vendas por as nuk i ndihmon për TVSH-në, naftën pa akcizë dhe plehrat kimike. “Ne na ka marrë lumi si fermer. Fermerit nuk i del as për naftën e gjithë vlera e prodhimit. Si prodhues jemi të fundit në Rajon dhe s’kemi pasur asnjë ndihmë nga shteti “, tha një prej fermerëve.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...