Egërsia e Erion Veliajt me shitësit ambulantë dhe çfarë ndodh në botë

E mërkurë, 18 Prill 2018 18:35

Policia Bashkiake e Erion Veliajt është kthyer në tmerr për shitësit ambulantë, ku jo vetëm që u sekuestron mallin, por edhe i dhunon. 

Dhunimi më i fundit i ushtarëve të Veliajt ishte para pak ditësh, ku një gruaje në mes të Tiranës i morën makinën e kokoshkave.

Për të mbrojtur punën me të cilën gruaje nxirrte bukën e gojës dhe ushqente fëmijët, ajo sulmoi policët e Bashkisë, të cilët nën pushtetin e uniformës nuk donin t’ia dinin për gruan. 

E gjithë ngjarja në fakt u shënua në sytë e vajzës së saj, ku ajo u tmerrua nga skena në fjalë.

 

Por çfarë ndodh në botë?

Edhe pse shumë herë thuhet mos na merrni shembuj nga SHBA, një gjë e tillë duhet bërë për të vënë në dukje dhunën e policëve të lali Erit, me përkujdesjen e policëve në SHBA ndaj shitësve ambulantë. 

Një video e publikuar së fundmi në rrjetet sociale, duken dy policë amerikanë që ndalojnë një grua, e cila bashkë me djalin e saj shiste në rrugë. Nuk iu vërsulën për t’i marrë mallin, nuk e dhunuan fizikisht, asgjë nga këto që bëjnë policët e lali Erit nuk ndodhi.

 

Por me qetësinë me të madhe dhe me një dhembshuri dhe respekt, ata folën për disa minuta me gruan dhe djalin, ndërsa në fund iu dhuruan një gjeli deti. 

Kjo gjë nuk ndodh vetëm në SHBA, por në shumicën e vendeve që demokracia funksion dhe respektin për njerëzit e varfër që punojnë për bukën e gojës është maksimal.

Vetëm në Tiranë, Erion Veliaj dhe Policia e tij, mendojnë se evazioni fiskal ndodh tek shitësit ambulantë, një çmendur që ka një arsye pse bëhet. 

Veliaj ka shumë bezdi nga të varfërit që punojnë me ndershmëri për bukën e gojës, ai është i dashuruar me klientët e tij biznesmenë, më të cilët ndërton kulla dhe merr përqindjen e tij. /55News.al/

Modifikuar më E mërkurë, 18 Prill 2018 18:42

Video

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...