×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 61

Si në rastin e minierave/ Jeni të pambrojtur në punë, qeveria ju ka lënë në mëshirë të fatit

E Enjte, 19 Prill 2018 18:30

Qendra për të Drejtat në Punë, CLR.AL, ka shprehur shqetësimin e saj në lidhje me situatën e krijuar në minierat shqiptare. Qendra përmend rastet e vdekjes së dy minatorëve, që tragjikisht humbën jetën në galeritë e “vdekjes”, por edhe rastin e një personi që ra nga pallati kur ishte duke punuar.

Qendra për të drejtat në Punë i bën thirrje organeve ligjzbatuese të ndërhyjnë sa më parë për të ndalur tragjeditë e radhës.

"Informaliteti është ende një problem për ekonominë shqiptare, ndaj i takon institucioneve përkatëse të kryejnë inspektime të vazhdueshme për të vënë para ligjit të gjithë ata subjekte të biznesit të cilët duhet të sigurojnë punonjësit e tyre si dhe tu garantojnë atyre kushte teknike duke shmangur në këtë formë aksidentet në punë. CLR.AL vëren me shqetësim dhe situatën në miniera ku vijojnë të humbin jetë njerëzish.

E ndërsa shoqëria civile dhe sindikalistët ende nuk kanë rënë dakord për miratimin e një drafti ligjor të Statusit të Minatorit, minatorët kërkojnë me të drejtë që ky debat të përfundojë sa më parë me miratimin e statusit aq të shumëpritur ndër vite", thuhet në reagim.

Qendra për të drejtat në Punë, kërkon nga ministria e linjës të nxisë bashkëpunimin mes palëve për të përfunduar sa më parë hartimin e draftit e miratimin e tij nga kuvendi, si një detyrim për kategorinë e profesioneve më të vështira siç janë minatorët.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...