Ekspertët : Zjarri në komisariat ishte i qëllimshëm, dyshohet për një plan arratisje nga…

Diel, 27 Mars 2022 10:41

 

Grupi i hetuesve nga hetimet paraprake ka dalë në konkluzionin se zjarri i mbrëmjes së djeshme në komisariatin nr 5 në Kamëz ka qenë i qëllimshëm.

Sipas informacionve hetuesit kanë dalë në konkluzionin se burimi i zjarrit është në katin minus, të komisariatit nr.5, aty ku ndodhen edhe dhomat e paraburgimit të të shoqëruarve, pikërisht në dhomën e viktimës, Arben Micit, dhe 61-vjeçarit, Dilaver Idrizi.

Ndërkohë përveç grupit të ekspertëve të kriminalistikës dhe grupit të ekspertëve te zjarrfikesve vijojnë punën për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje të rëndë, hetimet kanë nisur edhe nga AMT. Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (ish-SHÇBA) e cila pas ngjarjes dërgoi grup të posaçëm hetimor për rastin, ka mbledhur dëshmitë e para të efektivëve që ishin në shërbim.

 

 

Burime bëjnë me dije për Faxweb.al se janë marrë në pyetje disa policë të komisariatit nr 5, për procedurat dhe standardet që janë ndjekur ndaj dy të ndaluarve, dhe nese është mbajtur apo jo një protokoll i rregullt nga ana e tyre.

 

Pistat ku janë përqëndruar hetimet janë shtrirë në disa drejtime, ku përvec venies së zjarrit për vetflijim, një tjetër pistë kryesore është edhe ajo e tentativës së arratisjes nga dy të ndaluarit pasi ditën e djeshme ata u lanë ne burg nga gjykata për veprat që ishin ndaluar.

Ndërkohë per hetuesit dëshmia e efektivit Hajredin Boja do jetë kyçe për zbardhjen e kësaj ngjarjeje të rëndë. Ndërkohë që nuk ka një version zyrtar se kush nga dy të ndaluarit ka ndezur zjarrin, viktima apo autori. Të dy këta persona njiheshin si problematikë në zonë.

Mici ishte arrestuar disa herë për akuzën e dhunës në familje, pasi e dhunonte sistematikisht nënën e tij. Ndërsa dilaver Idrizi akuzohet për vrasje. Ai dyshohet se pasi e ka dhunuar bashkëjetuesen e tij e ka shtyrë nga ballkoni i katit të tretë dhe duke e paraqitur ngjarjen si aksidentale.

Por më pas në bazë të hetimeve prokuroria doli në përfundim se 62-vjeçari kishte ushtruar dhunë ndaj bashkejtueses dhe e ka hedhur nga ballkoni.

Hetuesve u erdhi në ndihmë vajza e viktimës e cila ka dëshmaur se Idrizi e dhunonte shpesh mamanë e saj. Çifti kishin konflikte të vazhdueshme pasi 62-vjeçari ishte xheloz

Modifikuar më Diel, 27 Mars 2022 18:40
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...