ALARMI: HACKERAT SHËNJESTROJNË HOTELET NË SARANDË DHE KSAMIL DUKE VJEDHUR KARTAT E KREDITIT

E mërkurë, 16 August 2023 19:53

 

Ditët e fundit hackerat kanë vënë në shenjestër hotelet në Sarandë dhe Ksamil, duke vjedhur të dhënat e kartave të kreditit dhe zbrazur llogaritë bankare. 

Kasim Cule, ekspert IT dhe mirëmbajtës rrjetesh rrëfen për Saranda Web skemën me të cilën bëhet vjedhja dhe jep sugjerimet si duhet të ruheni nga këto mashtime. 
 

Kasim Cule shpjegon se hackerat, pasi kanë gjetur shënjestrën e tyre nëpërmjet Booking, dërgojnë me e-mail dhe linqe në aplikacionet e rezervimeve. 

 

Disa nga e-mail dhe mesazheve të dërguara: 

 
 

Kasim Cule këshillon ndaj pronarëve, menaxherëve të sistemeve dhe recepsionistëve që në çdo rast që shikojnë një email të tillë, të mos klikojnë linkun ose folderin e dërguar, pasi menjëherë pas klikimit ju keni dorëzuar te hackerat të gjitha të dhënat e sistemit që kanë të bëjnë me kartat e kreditit, kompjuteri juaj do të bllokohet dhe hackerat kanë gjithë kohën e nevojshme për zbrazjen e llogarive bankare. 

Vetëm gjatë ditëve të fundit, sipas ekspertit, pre e mashtrimit kanë rënë disa hotele në Sarandë dhe Ksamil, diçka që krijon pasiguri dhe mosbesim te klientët e hoteleve.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...